Masło czy margaryna? Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości, niemal każdy Polak popełnia ten sam błąd

Masło czy margaryna? Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości, niemal każdy Polak popełnia ten sam błąd Źródło: unsplash/Jude Infantini/

Masło jest lepsze od margaryny, czy margaryna od masła? Eksperci przeprowadzili badania, by poznać wreszcie odpowiedź na pytanie nurtujące miliony ludzi na całym świecie. Wyniki nie pozostawiają już żadnych złudzeń.

Masło czy margaryna? Oto najczęściej zadawane przez Polaków pytanie, na które wciąż nie potrafili znaleźć odpowiedzi. Większość z nich instynktownie podchodzi do sprawy, używając tego, co uważają za najlepsze dla zdrowia. Wciąż jednak nie są pewni, że ich przekonania są właściwe i że to, co wybrali, jest lepszym wyborem. Eksperci wreszcie przeprowadzili badania i rozwiali wszelkie wątpliwości. 

Co lepsze: masło czy margaryna? Teraz wszystko już wiadomo 

Od dawna wiele osób wykluczyło ze swojej diety masło, twierdząc, że niekorzystnie wpływa na zdrowie. Kierują się przy tym m.in. wysokim poziomem cholesterolu. Wybierają więc margarynę i podają ją przede wszystkim swoim dzieciom w przekonaniu, że jest nie tylko zdrowsza, ale i o wiele łatwiejsza w smarowaniu. 

Rzeczywiście, jeśli chodzi wniosek dotyczący cholesterolu, to jest on prawdziwy. Masło jest źródłem cholesterolu, niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych, a do tego jest wysokokaloryczne, dlatego osoby po 50. roku życia powinny znacząco ograniczyć jego spożycie, jednak nie rezygnować z niego całkowicie. Niemniej, choć wiele osób może się tego nie spodziewać, to właśnie masło powinni wybierać do kanapek czy różnego rodzaju potraw. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Badania wykazały, że jest ono o wiele lepsze, szczególnie dla młodszych osób, ponieważ jest produktem nisko przetworzonym, lekkostrawnym, dostarcza witamin A, D i E, karotenoidów, i, co najważniejsze, ułatwia wchłanianie składników odżywczych zawartych w żywności. Margaryna natomiast zawiera wysoko przetworzone tłuszcze pochodzenia roślinnego.

Dzisiaj grzeje: 1. Mąż porzucił ją, gdy była w 36. tygodniu ciąży. Otworzyła piekarnik w ich wspólnym domu i zamarła
2. 72-letni Karol Strasburger został właśnie ojcem! Znamy płeć i imię dziecka

Jeśli w składzie wybranej margaryny znajdują się tłuszcze utwardzane lub oleje uwodornione, lepiej z niej zrezygnować. Taki produkt zawiera wówczas izomery trans, które podnoszą poziom złego cholesterolu. Wniosek zatem jest prosty: lepszym wyborem jest masło, jednak należy przy tym pamiętać, że nie powinno się go nadmiernie spożywać. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nakradła im z wesela jedzenia. Ale dopiero widząc ile włożyła im do koperty, byli wstrząśnięci
  2. Ich zdrowa, 14-letnia córka nagle zmarła we własnym łóżku. Wyniki jej sekcji zwłok wstrząsnęły nie tylko rodzicami
  3. Wielki przekręt w czasie Eurowizji Junior! Chodzi o głosowanie online, które dało zwycięstwo Viki Gabor
  4. Decyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalają
  5. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła


Źródło: fakt 

Następny artykuł