Maseczki ochronne w walce z pandemią
Sharon McCutcheon Unsplash.com
Irmina Jach - 20 Grudnia 2020

Naukowcy biją na alarm. Maseczki w podobnej sytuacji stają się praktycznie bezużyteczne

Maseczki ochronne nie powinny być używane wielokrotnie. Naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że częsta eksploatacja wiąże się z obniżeniem ochrony przed niebezpiecznymi patogenami. Ma to związek z deformacją materiału.

Naukowcy z University of Massachusetts Lowell i California Baptist University opublikowali wyniki badań nad trójwarstwowymi maseczkami chirurgicznymi, które są w powszechnym użyciu zarówno wśród pracowników służby zdrowia, jak i reszty społeczeństwa. Wyniki są jednoznaczne.

Maseczki ochronne mogą nie spełniać swojej funkcji

Maseczki mają za zadanie ochronę zdrowia użytkownika i osób w jego otoczeniu. Zasłanianie nosa i ust znacząco ogranicza rozprzestrzenianie niebezpiecznego patogenu. Wewnętrzna warstwa masek chirurgicznych wykonana jest z materiału chłonnego, środkowa część działa jak filtr, a zewnętrzna pokryta jest materiałem niechłonnym.

Dzięki modelowaniu komputerowemu naukowcy odkryli, że powietrze wdychane przez świeżo założone maseczki ochronne jest filtrowane w 65 procentach, a przed używane - w zaledwie 25 procentach. To dlatego, że kształt maski zmienia się po każdym jej użyciu.

Badacze uważają, że projektanci i producenci powinni zwrócić większą uwagę na kształt nowo opracowywanych produktów ochrony osobistej. Profesor Jinxiang Xi podkreślił, że wiele osób jest przekonanych, iż "noszenie maski, bez względu na to, czy jest nowa, czy stara, zawsze jest lepsze niż nic".

Mateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje wielki PolakMateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje wielki PolakCzytaj dalej

Amerykańskie badanie opublikowano w "Physics of Fluids", czasopiśmie naukowym specjalizującym się w opisywaniu dynamiki płynów. Naukowcy przyjrzeli się zachowaniu aerozolu i cząstek unoszących się we wdychanym powietrzu, korzystając z komputerowego modelu osoby noszącej maskę.

Badacze odkryli, że powietrze nie przedostaje się przez nos i usta w określonych punktach, ale - przy niskich prędkościach - raczej przez całą powierzchnię maski. Na przepływ powietrza wpływa ułożenie fałd maseczki.

Potwierdzili, że wielokrotne korzystanie z tego samego środka ochronnego wpływa na obniżenie jego skuteczności. Deformacja maseczki oddziałuje na to, jakie ilości aerozolu i cząstek wirusa są wdychane przez użytkownika.

- Mam nadzieję, że organy zdrowia publicznego wzmocnią obecne środki zapobiegawcze w celu ograniczenia transmisji COVID-19. Wybór skutecznej maski i odpowiednie jej noszenie oraz unikanie stosowania nadmiernie używanej lub przeterminowanej maski chirurgicznej ma tu ogromne znaczenie - podkreślił profesor Jinxiang Xi.

Wszystko wskazuje na to, że maseczki ochronne będą towarzyszyć nam przynajmniej do ostatniego kwartału nadchodzącego roku. Warto zadbać o prawidłowe zasłaniania nosa i ust. Dzięki temu możemy uchronić się przed zakażeniem.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myślenia17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myśleniaCzytaj dalej

Źródło: Medonet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News