Maseczki Szumowski apeluje
youtube.com TVP Info
Klaudia Bochenek - 13 Maja 2020

Szumowski pilnie apeluje ws. wadliwych maseczek. Sprawą zajmie się prokuratura

Maseczki bez żadnych atestów, nie spełniające norm zostały zakupione przez Ministerstwo Zdrowia jeszcze w marcu. Dziś Łukasz Szumowski był zmuszony złożyć zawiadomienie do prokuratury. Afera została nagłośniona przez śledztwo dziennikarzy z "Gazety Wyborczej".

Maseczki za kilka mln zł można równie dobrze wyrzucić do kosza - nie miały atestów, nie chroniły przed wirusem. Minister zdrowia podczas konferencji prasowej powiedział o krokach, jakie podjął.

Minister zdrowia oficjalnie poinformował o skierowaniu sprawy do prokuratury

Łukasz Szumowski podczas środowej konferencji prasowej poinformował dziennikarzy, że w związku z maseczkami, które kupiło Ministerstwo Zdrowia, zostało wysłane zawiadomienie do prokuratury.

Marta Manowska pogrążona w żałobieMarta Manowska pogrążona w żałobie. Przekazała wyjątkowo smutne informacje o śmierci dzieckaCzytaj dalej

- W związku z tym, że nie uzyskaliśmy deklaracji o zwrocie towaru spełniającego normy, bądź gotówki, dzisiaj wysłaliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. maseczek, które nie spełniają norm. [...] Dostaliśmy 600 tys. maseczek z transzy Unii Europejskiej. Niestety nie mają one certyfikatu CE, co nas zaniepokoiło i wysłaliśmy je również do badania i tutaj muszę niestety przekazać państwu, że te maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm - ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3 - w związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków w tej kategorii FFP - mówił na dzisiejszej konferencji Łukasz Szumowski. Zaznaczył także, że wszystkie środki ochronne, które spływają do Polski są analizowane i badane.

Maseczki za ponad 5 mln złotych nie spełniają żadnych norm

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nastolatek wszedł za nauczycielką do szkolnej toalety14-latek wszedł za nauczycielką do szkolnej toalety. Nie mieści się w głowie, co stało się potem, rodziny są załamaneCzytaj dalej

"Gazeta Wyborcza" podczas śledztwa ujawniła, że maseczki kosztowały Ministerstwo Zdrowia 5 mln zł. Wiceminister Janusz Cieszyński miał sfinalizować transakcję, a według GW na całej operacji miał wzbogacić się przyjaciel rodziny Łukasza Szumowskiego. Dziennikarze wyżej wymienionego medium powołują się na SMS-y i nagrania, które mają potwierdzać ich wersję. Zarówno minister zdrowia, jak i wiceminister mieli zgodzić się z tymi ustaleniami, ale obaj twierdzą, że tę transakcję potraktowano jak każdą inną.

Dzisiaj grzeje:

1. Rząd przedłużył zakaz o kolejne 30 dni. Duże ograniczenia aż do 12 czerwca
2. Ministerstwo zdrowia przekazało najnowszą wiadomość dla obywateli. Ważne informacje

Afera jest spora: 16 marca instruktor narciarstwa z Zakopanego miał skontaktować się z bratem Łuksza Szumowskiego i zaoferować mu zakup maseczek ochronnych ze wszelkimi atestami. Jak się okazało, prawdopodobnie atesty sfałszowano, a maseczki do tej pory w znacznej mierze wykorzystano. Instruktor, według GW, miał ustalać szczegóły z wiceministrem Cieszyńskim i powoływać się na znajomość z ministrem zdrowia. W kwietniu sprawą zaczęło interesować się CBA. 6 maja wiceminister zażądał zwrotu pieniędzy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje 17-letni Bartek. Karetka krążyła między szpitalami 10 godzin, ponieważ nikt nie chciał go przyjąć
  2. Był przekonany, że nikt go nie słyszy. Największa wpadka komentatora w historii polskich mediów
  3. Ministerstwo Zdrowia przekazało pilną wiadomość dla Polaków. Ważna informacja
  4. Dramatyczna sytuacja w jednym województwie. Fatalne dane MZ nie pozostawiają złudzeń
  5. Pieniądze jednak nie dla wszystkich. Ministerstwo podjęło decyzję, wiadomo kto konkretnie dostanie 1000 złotych
  6. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny

DodaFani martwią się o Dodę. Chodzi o jej zdrowie, pokazała niepokojące zdjęcieCzytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News