Maseczki ochronne w walce z pandemią
Pixabay Ben_Kerckx
Irmina Jach - 10 Listopada 2020

Pilny komunikat ministerstwa ws. maseczek. Każdy Polak musi wiedzieć

Maseczki ochronne zagościły w codzienności Polaków wiosną, podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa. Od tej pory należy nosić je w miejscach publicznych, a od niedawna także na zewnątrz. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat dotyczący tych środków ochronnych. Powinien zapoznać się z nim każdy z Polaków. Może okazać się kluczowy.

Maseczki ochronne, według ekspertów, mogą znacząco ograniczyć transmisję niebezpiecznego patogenu. Badacze uważają, że osoby przedobjawowe i bezobjawowe wydalają przez nos i usta równie dużo wirusów, jak te z nasilonymi objawami COVID-19. Maseczki są więc jedynym środkiem, który może uchronić postronnych przed zakażeniem.

Nie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąNie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąCzytaj dalej

Maseczki ochronne mogą zahamować rozwój pandemii koronawirusa

Noszenie maseczek ochronnych jest jedną z najskuteczniejszych metod kontroli pandemii koronawirusa. Zasłanianie nosa i ust chroni przed zakażeniem, fizycznie blokując przedostawanie się patogenów. Dowiedziono, że liczba zakażeń SARS-CoV-2 pośród pracowników służby zdrowia w Bostonie znacznie zmniejszyła się po wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek na terenie placówek medycznych.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco uważają ponadto, że osoby, które noszą maseczki ochronne, a mimo to zarażają się koronawirusem, przechodzą COVID-19 w znacznie łagodniejszy sposób niż chorzy, którzy nie stosowali się do zasad reżimu sanitarnego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Pogląd ten potwierdza również teoria patogenezy wirusów, która mówi, że przebieg choroby jest proporcjonalny do otrzymanej dawki wirusów. W przypadku koronawirusów duża ilość patogenów, która przedostanie się do organizmu, może rozregulować barierę immunologiczną, zwiększając nasilenie choroby.

Noszenie maseczki znacząco zmniejsza dawkę przyjmowanych wirusów. Tkaniny, z których są uszyte, odfiltrowują część kropelek zawierających patogeny, ograniczając jednocześnie wchłanianie. Zasłanianie nosa i ust może więc przyczynić się do zwiększenia odsetka bezobjawowych zakażeń SARS-CoV-2.

Kraje, w których ogłoszono obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, odnotowały w ostatnich miesiącach znacząco mniej zgonów na COVID-19 i choroby współistniejące. Samo noszenie środka ochronnego nie chroni jednak przed zakażeniem.

Wiele osób zapomina o zachowywaniu odpowiednich zasad higieny osobistej, szczególnie o regularnym praniu materiałowych masek. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wybieranie tej alternatywy, gdyż jest ona bardziej ekologiczna, niż ciągłe stosowanie jednorazowych alternatyw.

Ministerstwo Zdrowia, za pomocą komunikatu opublikowanego w mediach społecznościowych, przypomina, jakie zasady powinna spełniać maseczka ochronna, by noszenie jej było komfortowe dla użytkownika. Warto zapoznać się z nimi szczególnie teraz, kiedy zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe również na zewnątrz.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Episkopat wydał oświadczenie po reportażu TVN o kardynale Dziwiszu. Skandaliczne fakty wyszły na jaw

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

Maseczki powinny być przede wszystkim wygodne. Ważne jest, by przylegały do twarzy, posiadały zauszniki z elastycznych gumek, składały się z wielu warstw tkaniny, pozwalały na swobodne oddychanie i nadawały się do wielokrotnego prania i prasowania (o ile są przeznaczone do wielokrotnego użytku).

Za nienoszenie maseczek ochronnych grożą surowe kary. Nieoczekiwane spotkanie z patrolem policji może uszczuplić portfel o 500 złotych. Funkcjonariusze policji mogą poprzestać na pouczeniu lub skierować do sądu wniosek o ukaranie. Jeśli sprawa trafi do do sanepidu, osoba, która nie przestrzega zasad reżimu sanitarnego, musi liczyć się z karami administracyjnymi, które wynoszą od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

Maseczki ochronne

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nagrał, co husky robią w nocy w łóżku. Odkrył powód, dlaczego się nie wysypia
  2. Zbigniew Boniek i Adam Małysz mają niespodziankę dla tysięcy Polaków. Już jutro wszystko stanie się jasne, na żywo w radiu
  3. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  4. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  5. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  6. Projektant PlayStation 5 zdradza zaskakujące szczegóły z produkcji. Urządzenie miało wyglądać jeszcze inaczej
  7. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Twitter/Medonet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News