Genialny domowy sposób na dezynfekcję maseczki. Zajmuje kilka chwil i można użyć jej ponownie

Genialny domowy sposób na dezynfekcję maseczki. Zajmuje kilka chwil i można użyć jej ponownie Źródło: rawpixel.com CC0 1.0

Maseczki jednorazowe na twarz wystarczy po użyciu wyrzucić do kosza na śmieci. Jednak jak skutecznie zdezynfekować maseczkę wielokrotnego użytku? To nie trwa długo, jest banalnie proste.

Maseczki na twarz stały się popularnym i bezcennym wręcz produktem. Warto o nie dbać, szczególnie te wielorazowe. Mogą nam posłużyć jeszcze długo, jednak pod warunkiem, że w odpowiedni sposób będziemy jest dezynfekować.

Maseczki na twarz - w jaki sposób bezpiecznie je dezynfekować?

Wychodząc z domu do sklepu spożywczego, apteki, do pracy lub na spacer z psem możemy zauważyć, że coraz więcej osób nosi maseczki - to ogromnie cieszy. Mijamy ludzi w maseczkami jednorazowych, bawełnianych lub tych z wmontowanymi filtrami. Jednak mało kto wie, jak w bezpieczny i przede wszystkim skuteczny sposób zdezynfekować poszczególne rodzaje masek.

Maski jednorazowe oczywiście wyrzucamy od razu do kosza na śmieci, uprzednio zawijając ją w foliowy woreczek. Jak najszybciej powinny znaleźć się w śmietniku. Z kolei dezynfekcja maseczek bawełnianych opiera się na praniu i prasowaniu. Użytą wielorazową maseczkę należy prać przez ok. 45 min w 60°. Co ważne, nie mogą znaleźć się z innymi rzeczami, ani w koszu na pranie, ani w bębnie pralki. Jeśli nie możemy wyprać maski zaraz po powrocie do domu, zawińmy ją szczelnie w foliowy worek i w najszybszym możliwym momencie zdezynfekujmy wg instrukcji powyżej. Po wysuszeniu taką maskę należy potraktować żelazkiem ustawionym na maksymalną możliwą temperaturę.

Jak dezynfekować maseczki z elementami plastikowymi, takie jak na zdjęciu?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Maseczki takie, jak na zdjęciu powyżej, dezynfekuje się krócej i prościej niż maseczki bawełniane. Nasza praca kończy się na tym, by użytą maseczkę zdjąć z twarzy i umieścić ją w piekarniku nastawionym na co najmniej 70°. Wystarczy 30 minut w tej temperaturze i mamy pewność, że żaden wirus nie przetrwał w wysokiej temperaturze.

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiany gwiazdor disco-polo zabrany pilnie do szpitala, jest w ciężkim stanie. Potwierdzono u niego COVID-19

2. Mateusz Morawiecki: Przedłużamy wszystkie obostrzenia. Wiadomo dokładnie, do kiedy będą zamknięte szkoły

Niektórzy Chińczycy radzili sobie w jeszcze inny sposób - maski wkładali do słoika, który gotowali we wrzątku przez 30-40 min. Jednak metoda z piekarnikiem jest o wiele prostsza i nie wymaga specjalnych przygotowań. Pamiętajmy, że maski z plastikowymi i metalowymi elementami nie powinny być poddane zbyt wysokim temperaturom - sprawi to, że tworzywo się odkształci, przez co skuteczność filtracji znacznie spadnie.

Najlepsze newsy dnia: 

  1. Jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Dokładnie przyjrzyj się swoim dłoniom
  2. Polski znany sportowiec spowodował groźny wypadek drogowy. Był kompletnie pijany, czeka go kara
  3. Wielu Polaków nie dowierza. Szumowski zdecydował, ile osób może być w kościele na Wielkanoc
  4. Tragedia, zmarło 600 osób. Uwierzyli w nieprawdziwe informacje, o produkcie, który uodparnia na koronawirusa
  5. Żona Roberta Janowskiego jest zrozpaczona. Zamieściła w sieci porażający apel
  6. Jak zawrotnie szybko wyhodować szczypiorek na parapecie? Wyjawiamy sekretny sposób

Źródło: Pomysłodawcy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News