maseczki ekspert alarm
unsplash.com Pille-Riin Priske
Joanna Szwalikowska - 6 Listopada 2020

Nosisz maseczkę w podobny sposób? Ogromnie ryzykujesz, ekspert bije na alarm

Maseczki to jeden z elementów, które pomagają ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa, który nadal nie zwalnia tempa. Jeśli jednak nosimy je w nieodpowiedni sposób, bardzo narażamy zarówno swoje zdrowie, jak i życie.

Maseczki ochronne są kluczowe w walce z pandemią koronawirusa. Takie stwierdzenie słyszeliśmy już niejednokrotnie. Nie wszyscy jednak wierzą w ich skuteczność. W sprawie głos postanowił zabrać ekspert. Jak się okazuje, zasłanianie ust oraz nosa w nieodpowiedni sposób, stwarza zagrożenie dla naszego życia.

Premier Morawiecki nie wytrzymał, ma już dość. W mocnych słowach skomentował zachowanie PolakówPremier Morawiecki nie wytrzymał, ma już dość. W mocnych słowach skomentował zachowanie PolakówCzytaj dalej

Maseczki ochronne muszą być noszone w prawidłowy sposób. W przeciwnym razie stwarzamy zagrożenie dla naszego życia

Na temat maseczek oraz ich wpływu na walkę z pandemią koronawirusa postanowił wypowiedzieć się prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem, zasłanianie ust oraz nosa to jeden z kluczowych czynników, który może pomóc w walce z koronawirusem, a z pewnością z ograniczeniem dynamiki jego rozprzestrzeniania się.

- Brak maseczki, szczególnie teraz, kiedy koronawirus jest powszechny wśród ludzi, może mieć poważne konsekwencje - wyjaśniał wirusolog, cytowany przez Wirtualną Polskę. Koronawirus rozprzestrzenia się w niewiarygodnie szybkim tempie, dlatego noszenie maseczek pozwala na spowolnienie tej dynamiki, dzięki czemu służba zdrowia pozostanie wydolna.

- Nikt z nas naprawdę nie ma pojęcia, jak zareaguje na zakażenie. Czy to będzie infekcja łagodna, czy skończy się po prostu zgonem. Jest określone ryzyko (...) W dużym uproszczeniu, można powiedzieć, że brak maseczki grozi śmiercią, ale naprawdę to bardzo duże uproszczenie. To, że ktoś nie nosi maseczki, zwiększa ryzyko zachorowania, a to z kolei zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu - wytłumaczył profesor Gut w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy przejdzie zakażenie koronawirusem bezobjawowo, czy objawy będą na tyle silne, że potrzebna będzie pomoc respiratora. Nieważne, ile mamy lat, epidemia dotyczy każdego z nas, dlatego bardzo ważne jest, byśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, by się nie zakazić, a także nie narażać zdrowia innych osób.

Wirusolog postanowił przypomnieć również o tym, że maski należy przede wszystkim nosić w taki sposób, jak zalecają specjaliści. W innym wypadku nie spełnią swojej funkcji, a mogą nawet stwarzać duże zagrożenie na zakażenie innymi patogenami.

- Wcale tak dobrze się nie czujemy w maseczce. Jeśli nosimy ją stale, może nam ona trochę utrudnić życie. Szczególnie, jak się zawilgoci. Jeśli jednak wchodzimy tam, gdzie nie możemy utrzymać dystansu powinniśmy włożyć maseczkę - tłumaczył profesor. Maseczka nie jest magiczną barierą, która ochroni nas przed zakażeniem. Noszona jednak w odpowiedni sposób zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

Trzeba również pamiętać, żeby nie nosić tej samej maseczki wielokrotnie. Chowanie jej do kieszeni, by później znów założyć na twarz - i tak kilka razy w ciągu dnia lub, nie daj boże, na przestrzeni kilku dni - może mieć tragiczny skutek. Ekspert bardzo przed tym przestrzega, jest to bowiem kolosalny błąd.

- Maseczka nie stanowi swoistej bariery dla koronawirusa SARS-CoV-2 i innych wirusów. Na niej osadza się wszystko, co jest w aerozolu, który wydalamy. Możemy mieć na maseczce na przykład prątki gruźlicy i koronawirusa - przekazał profesor. Jak dodał, nic nie jest w stanie zapewnić nam 100-procentowej ochrony.

Dzisiaj grzeje:

1. TVN bije na alarm. Wszystko zacznie się już o 22, lepiej nie wychodzić z domu

2. Przed chwilą opublikowano ważne rozporządzenie. Nowe obostrzenia wejdą w życie za kilka godzin

3. Od poniedziałku obowiązkowe testy na koronawirusa dla Polaków. Niespodziewanie trafiliśmy na "czerwoną listę"

- Stuprocentowej gwarancji nie daje nic, takiej gwarancji nie daje nawet specjalistyczna maseczka, którą się nosi w laboratoriach wysokiego bezpieczeństwa biologicznego, bo błędy są cechą ludzką - podsumował.

Noszenie maseczek, dezynfekcja oraz częste mycie rąk, a także zachowywanie dystansu społecznego to trzy podstawowe zasady, jakich każdy z nas powinien przestrzegać. W ten sposób znacznie wpłyniemy na to, że pandemia nieco zwolni.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Próbowali nauczyć dziecko mówić. Nagle do akcji wkracza pies, niewiarygodna reakcja pupila rozweseli każdego
  2. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę. Nie żyje Wojciech Włodarczyk, jego syn zginął tragiczną śmiercią
  3. Fatalne wiadomości dot. salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Niektóre z nich muszą zostać zamknięte od zaraz
  4. Rząd miał wykupić chryzantemy od sprzedawców. Nagle okazało się, że wielu z nich nie dostanie pieniędzy, powód dobija
  5. Dziś premier oficjalnie ogłosił. Polacy zbyt długo musieli czekać, chodzi o największy szpital
  6. PS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premiery
  7. Bardzo bliskie spotkanie z morskim stworem. Nagranie "połknięcia" kajakarek podbija internet
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News