Wiadomo jak długo należy nosić maseczki
Sharon McCutcheon Unsplash.com
Agata Jaroszewska - 4 Sierpnia 2020

Lekarze ostrzegają przed zbyt długim noszeniem maseczek. Wiadomo, po jakim czasie robi się niebezpiecznie

Maseczki stały się nieodłącznym elementem naszego ubioru. Obowiązek zakrywania ust oraz nosa dotyczy wszystkich bez wyjątku, o czym poinformował ostatnio sam Łukasz Szumowski. Eksperci wypowiedzieli się jednak na temat tego, jaki czas noszenia maseczki jest dla nas bezpieczny. To ważne informacje, które znać powinien każdy.

Maseczki ochronne znalazły się pod lupą lekarzy i ekspertów. Zdecydowali się oni zabrać głos w dyskusji i przekazali ważne wiadomości dla wszystkich, którzy korzystają z maseczek jako formy zakrywania ust oraz nosa. Lekarze ostrzegają przed ich zbyt długim noszeniem. 

Grób Andrzeja LepperaWidok odbiera mowę. Mamy zdjęcia grobu Andrzeja Leppera w 9. rocznicę jego tragicznej śmierciCzytaj dalej

Nie wolno nosić maseczki zbyt długo

Maseczki to zmora wielu osób, lecz stosowanie ich może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa na kolejne osoby. Sceptycznie nastawieni do tego obowiązku mogą spodziewać się niedługo wysokich mandatów, a Polska Izba Handlu zdecydowała się na przypomnienie, że sprzedawca ma prawo wyprosić ze sklepu osobę niekorzystającej z maseczki lub przyłbicy. Lekarze zabrali jednak głos co do szkodliwych skutków noszenia maseczki. Nasz układ odpornościowy potrzebuje mimo wszystko małej przerwy, podali konkretne liczby.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Fryzjer przyciął końcówkiPoszła do fryzjera przyciąć końcówki. Gdy zobaczyła, co jej zrobił, nogi się pod nią ugięłyCzytaj dalej

Hiszpańscy specjaliści ostrzegają przed złym sposobem noszenia maseczki

- [...] właściwe używanie masek ochronnych polega na regularnym ich zdejmowaniu - mówił cytowany przez TVP Info Gustav de Luiza, szef pulmonologii w szpitalu Vithas Xanit Internacional, prywatnej placówce zlokalizowanej pod Malagą. Jednocześnie podał konkretny czas, po jakim maseczki należy zdjąć i dosłownie zaczerpnąć powietrza pełną piersią. 

- Po 45 minutach od włożenia maski ochronnej powinna być ona zdjęta na krótki 5-minutowy odpoczynek - zalecają lekarze. W tym samym komunikacie przekazali, że najlepszym scenariuszem jest ten, zakładający, że najdłuższym okresem noszenia maseczki ochronnej jest maksymalnie 60 minut. W przypadku tak długiego zakrywania ust oraz nosa przerwę należy wydłużyć do 10 minut. 

Dzisiaj grzeje: 1. Tysiące Polaków w żałobie, śmierć nadeszła nagle. Dotarła do nas ogromnie bolesna wiadomość o śmierci zasłużonego Polaka
2. Rząd podjął pilną decyzję. Pojawił się nowy zakaz

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Maseczki gwarantują ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, jednak ich długie noszenie znacząco nadwyręża nasz układ oddechowy. Hiszpańscy specjaliści zwrócili uwagę na to, że wszyscy zmuszeni do pracy w środkach ochrony indywidualnej powinni mieć wydłużony czas kiedy ich płuca mogą swobodnie oddychać. W cytowanej przez dziennik „Diario Sur” wypowiedzi wskazali, że w przypadku pracy wymagającej zastosowania środków ochrony indywidualnej w czasie od 4 do 5 godzin przerwa od noszenia maseczki powinna być dłuższa i wynosić od 30 do nawet 60 minut. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ministerstwo nagle podjęło decyzję. Wszystko odwołane, istniało za duże ryzyko dla życia i zdrowia
  2. Rząd podjął nagłą decyzję, wprowadzono zakaz. Zbyt duże niebezpieczeństwo
  3. Nagła zmiana w ostatniej chwili. Rząd wprowadził nowe zasady, obejmą wszystkich obywateli kraju
  4. Działania podjęte w trybie pilnym. Ministerstwo Zdrowia przekazało nagły komunikat
  5. Jarosław Kaczyński nagle przerwał milczenie. Rząd czeka prawdziwa rewolucja, wiemy, co z Mateuszem Morawieckim

Bon turystycznyKażdy rodzic musi wiedzieć. Bon turystyczny ma poważne ograniczenia, mamy listęCzytaj dalej

Źródło: TVP Info 

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News