Maseczki ochronne wg. ekspertów
Freepik freepik
Irmina Jach - 2 Listopada 2020

Pilny komunikat ws. noszenia maseczek. Eksperci zwracają uwagę na kluczową rzecz, trzeba wiedzieć

Maseczki ochronne od kilku miesięcy stanowią ważny element rzeczywistości wszystkich Polaków. Odkąd cały kraj znajduje się w czerwonej strefie epidemiologicznej, zasłanianie nosa i ust stało się obowiązkowe we wszystkich miejscach publicznych, także na zewnątrz. Eksperci wydali pilny komunikat, zwracając uwagę na kluczową kwestię. Trzeba wiedzieć.

Maseczki ochronne nie należą do wyjątkowo komfortowych atrybutów. Wiele osób, nosząc je, narzeka na problemy z oddychaniem lub pogarszającym się stanem cery. Zasłanianie nosa i ust podczas sezonu jesienno-zimowego budzi wątpliwości. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej postanowili zabrać głos na ten temat.

Z ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówZ ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówCzytaj dalej

Maseczki ochronne są konieczne dla opanowania sytuacji epidemiologicznej

Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej uważają, że noszenie maseczek ochronnych w sezonie jesienno-zimowym jest kluczowe nie tylko ze względów epidemiologicznych. Okres grzewczy wiąże się ze zwiększonym poziomem zanieczyszczeń atmosferycznych.

Eksperci uważają, że zasłanianie nosa i ust może "ograniczać negatywne skutki oddychania powietrzem złej jakości". Noszenie maseczek, pomimo że niekomfortowe, może uchronić zarówno przed koronawirusem, jak i przed schorzeniami takimi jak: alergie, astma, niewydolność oddechowa, chorobami układu oddechowego oraz krwionośnego, a także przed nowotworami. Smog wpływa negatywne również na ogólną odporność organizmu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Głównymi źródłami emisji są procesy spalania węgla i drewna. Skutki zanieczyszczenia powietrza można odczuwać również pośrednio, na przykład zjadając skażone mięso zwierząt, czy rośliny, które w takich warunkach wzrastały. Problemy zwykle nie ujawniają się natychmiast, to proces przewlekły. Maseczki mogą uchronić przed częścią konsekwencji.

- Maseczka to przede wszystkim rodzaj filtru, który w zależności od swoich cech fizycznych stanowi sito przepuszczające cząsteczki mniejsze od oczka - podkreślił badacz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Największa ilość zanieczyszczeń - aż 45 procent - generowana jest przez gospodarstwa domowe. Każdego dnia powietrze zanieczyszczają szkodliwe związki takie jak: benzo(a)piren (BaP) oraz pyły PM10 i PM2,5. Transport drogowy odpowiada z kolei za wytwarzanie niebezpiecznego tlenku azotu, co czyni go drugim źródłem wzmożonej emisji szkodliwych substancji.

Maseczki ochronne mogą wpłynąć również na ograniczenie ryzyka transmisji koronawirusa. Zasłaniając usta i nosy chronimy nie tylko siebie, ale także osoby, które przebywają w naszym otoczeniu. Ważne jednak, by środek bezpieczeństwa był regularnie prany lub wymieniany. Inaczej skutki mogą okazać się opłakane.

- Oddychając przez mocno zabrudzony filtr (czyli maseczkę), zasysamy część tych zanieczyszczeń, a wydychając powietrze, powodujemy odrywanie pewnej liczby cząsteczek z powierzchni filtra i unoszenie się ich w naszym otoczeniu (...). Dlatego ważne jest, aby również dbać o czystość tych maseczek - alarmuje profesor Mirosław Miętus z IMGW-PIB.

Dzisiaj grzeje:

1. Pilny komunikat do Polaków. Ogromne ograniczenia zaczęły obowiązywać, wielu będzie rozczarowanych

2. 19 tys. żołnierzy nagle dostało wezwanie. Kazali im się natychmiast stawić, sytuacja jest bardzo poważna

3. Cmentarze zostają otwarte, nikt nie dostanie mandatu. Prezydent miasta podjął decyzję, jest dobitny komunikat

Maseczki ochronnie, niezależnie od zaleceń rządu, powinny więc być noszone przez cały rok. W wielu krajach był to powszechny nawyk jeszcze przez pojawieniem się pandemii koronawirusa. Mieszkańcy Azji doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak niebezpiecznym zjawiskiem jest smog. Warto wziąć z nich przykład.

- Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz wzrost zanieczyszczenia powietrza w trakcie chłodnych miesięcy, powinniśmy dobrać odpowiedni typ maseczek i stosować je, po prostu dla zdrowia, aż do wiosny - mówią eksperci z IMGW.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jak oduczyć psa szczekania? 3 proste triki, które sprawią cuda
  2. Jakub Błaszczykowski pławi się w luksusach. Na dom wydał miliony, można się w nim zgodzić
  3. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  4. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  5. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  6. Niesamowite zjawisko na komecie. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia
  7. Choruje na nią 4 miliony Polaków rocznie, wielu znosi ją fatalnie. Cudowny syrop z czosnku pomaga w zwalczaniu choroby

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News