Lekarz miał dosyć rozpowszechnianych kłamstw. Ujawnił całą prawdę na temat noszenia maseczek

Lekarz miał dosyć rozpowszechnianych kłamstw. Ujawnił całą prawdę na temat noszenia maseczek Źródło: pixabay.com Anestiev

Lekarze apelują o noszenie maseczek w dobie koronawirusa. Szczególnie teraz, gdy zrobiło się bardzo ciepło, są dla wielu dość niekomfortowe. Poza tym wiele osób buntuje się przeciw ich obowiązkowemu noszeniu, nawet w sklepach. Jeden z mikrobiologów postanowił ujawnić prawdę i wykonał zaskakujący eksperyment.

Maseczki z biegiem czasu zaczęły być uważane za zbędny gadżet. Chociaż rząd zezwolił na ich nienoszenie na otwartej przestrzeni, to nadal można zarazić się wirusem np. w sklepach. Lekarz pokazał na własnym przykładzie, że to nie fanaberia.

Lekarz postanowił udowodnić, że maseczki są potrzebne

Wiele osób uważa, że maseczki są niepotrzebnym kłopotem i wprowadzają strach oraz zamęt. Lekarze są zdania, że należy je nosić i to wcale nie jest "dmuchanie na zimne". Mikrobiolog doktor Richard Davis postanowił udowodnić, że maseczki wcale nie są "wymysłem", a skutecznie zatrzymują wirusy, chroniąc przed zarażeniem. Eksperyment się udał, a jego wyniki "naocznie" można obejrzeć pod tekstem. Mikrobiolog wykorzystał do tego płytki agarowe, na których można obejrzeć rozwój wszelkich mikroorganizmów.

Eksperyment przeprowadził dwukrotnie. Podczas pierwszej próby wykorzystał 4 płytki, które pojedynczo zbliżył do swojej twarzy podczas mówienia, śpiewania, kichania oraz kaszlu. Kolejną próbę wykonał już w maseczce. Okazało się, że jedno kichnięcie bez założonej maseczki z pozwoliło wirusom i bakteriom rozwinąć się na całej płytce.

Przy braku maseczki widać ogromny postęp w rozwoju bakterii i wirusów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W kolejnej części eksperymentu umieścił płytki w odpowiedniej odległości od ust: 60 cm, 120 cm i 180 cm, aby sprawdzić postęp rozwoju bakterii i wirusów tak, jakbyśmy rozmawiali z kimś innym w windzie, sklepie czy na świeżym powietrzu. Okazuje się, że przy kaszlnięciu w maseczce przy odległości 60 cm od płytki, mikroorganizmy nie miały szans przenieść się na drugą osobę.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramatyczne doniesienia o Ewie Błaszczyk. Sama nie jest w stanie sobie poradzić

2. Skutki pandemii, których nie przewidziano. Pilny apel pediatrów

Poniżej widzimy wyniki eksperymentu. Po lewej stronie można zobaczyć efekty nienoszenia maseczki. Na wszystkich płytkach widać szare zabarwienie, które wskazuje na błyskawiczny rozwój bakterii.na płytkach po prawej stronie z kolei nie widać, aby mikroorganizmy mogły wyrządzić dużą szkodę.

Fot. twitter.com/richdavisphd/

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nikt go nie powstrzymał i nagle wtargnął na wizję, kiedy Magda Gessler udzielała wywiadu. Widzów TVN całkowicie zaskoczył widok ogromnego psa
  2. Niebywałe doniesienia o Maryli Rodowicz. Fani przecierają oczy ze zdumienia, TVP potwierdza
  3. Pilny apel sanepidu, zakażony ksiądz rozdawał komunię wiernym. Trwają poszukiwania uczestników mszy
  4. Mąż nagle zaczął tańczyć z dużo młodszą kobietą. Reakcja jego żony zwala z nóg, wszystko się nagrało
  5. Siedziała w więzieniu z mamą Madzi. Ujawniła, co działo się z nią w zakładzie, wstrząsające szczegóły

Źródło: Twitter

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News