Wiele osób popełnia najgorszy błąd przy noszeniu maseczki. Ekspert WHO wyjaśnia

Wiele osób popełnia najgorszy błąd przy noszeniu maseczki. Ekspert WHO wyjaśnia Źródło: Unsplash.com Mika Baumeister

Maseczka w pewnych sytuacjach może nas uchronić przed zarażeniem, ale jeśli popełniasz podstawowe błędy możesz sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Temat podjął ekspert WHO.

Maseczka ochronna to obecnie towar deficytowy, nawet jednorazowe kosztują niemałe pieniądze, do tego, jak twierdzą pracownicy służby zdrowia - sprzętu brakuje w szpitalach. Dlatego warto wiedzieć jak ich używać, żeby ich "nie zmarnować" i samemu uniknąć zakażenia.

Jednorazowa maseczka może bardziej zaszkodzić niż pomóc, jeśli nie używamy jej właściwie

Mity na temat maseczek zdecydował się rozwiać Dr Michael Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od sytuacji kryzysowych. Opublikował oficjalne oświadczenie, które rozprawiło się z wieloma bezpodstawnymi przekonaniami, które sporo osób utrzymuje na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Przede wszystkim maseczek nie trzeba, a nawet nie powinno się nosić cały czas. Noszenie ich po domu jest bezcelowe, chyba że opiekujemy się osobą zarażoną, sami nią jesteśmy, lub podejrzewamy zarażenie (mamy objawy). Jak zalecił ekspert, nie warto marnować maseczek w sytuacjach, które ich nie wymagają, ze względu na ich deficytowość i braku sprzętu w służbie zdrowia.

Ponadto ważne jest, aby w trakcie jej noszenia nie dotykać twarzy, ani samej maseczki, bo inaczej kompletnie traci ona sens i ryzykujemy dalsze roznoszenie się wirusa. Przed jej zdjęciem powinniśmy z kolei pamiętać o umyciu i odkażeniu rąk.

Inne, ważne wskazówki dotyczące noszenia maseczek

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jednorazowa maseczka jest, jak sama nazwa wskazuje - jednokrotnego użycia. Dlatego nie powinniśmy ponownie używać tego typu sprzętu. W przypadku maseczek wielokrotnego użytku, po jej zdjęciu warto odkazić ją alkoholem, a później porządnie umyć ręce. 

Dzisiaj grzeje: 1. RMF podał nieoficjalne szczegóły nowych obostrzeń. Szykują się wielkie ograniczenia

2. Tony Halik zostawił żonie kopertę, którą miała spalić po jego śmierci. Zajrzała jednak do środka i zamarła, nie wierzyła

Istotne jest również dopasowanie maseczki do twarzy. Zbyt duża nie osłoni nas przed roznoszeniem się wirusa drogą kropelkową. Z kolei za mała utrudni nam oddychanie. Jeśli wiemy, że maseczka nie będzie na nas pasować to jej nie kupujemy, będzie jej potrzebował ktoś inny, a nam i tak nie pomoże. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dieta wspomagająca nasz organizm w walce z wirusami. Wydaje się idealnym wyborem szczególnie teraz
  2. Nie żyje znany bramkarz. Zmarł niespodziewanie, miał tylko 43 lata
  3. Oficjalnie: Właśnie wprowadzono nowe, poważne obostrzenia dla Polaków
  4. Brali ślub w plenerze, kiedy nagle pies nie wytrzymał. Później stała się rzecz, którą goście zapamiętają do końca życia
  5. Córka Kasi Kowalskiej drugi raz walczy o życie. Były cztery reanimacje
  6. Wymieszaj jajka z twarogiem i jedz codziennie. Lepsze niż pieczywo, spojrzysz w lustro po 30 dniach i nie rozpoznasz siebie

Źródło: O2

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News