Jak zrobić Marzannę? Przesądy na koniec zimy

Jak zrobić Marzannę? Przesądy na koniec zimy Źródło: Wikimedia Commons/jozef_burszta/

Marzanna to tradycja kultywowana od wielu wieków. Przygotowanie kukły to zdecydowanie dobra zabawa dla tych młodszych, a dla starszych to tradycyjny zwyczaj do wkraczania w okres wiosenny. Jak wykonać marzannę i jakie są związane z nią przesądy?

Marzanna.. czyli pierwsza oznaka wiosny 

Marzanna to tradycja, która jest z nami już od wielu wieków. Niewielu wie, ale w Polsce swój początek miała już za panowania Mieszka I. Mimo tak ogromnego upływu czasu, zwyczaj ten nie zanikł. Wciąż jest bardzo chętnie kultywowany. Marzanna to kukła, którą się topi, by tak przywitać nadchodzącą wiosnę.

W taki sposób żegnamy się z mrozem i ponurymi dniami jakie przyniosła nam zima i przygotowujemy się na zbliżającą się porę roku pełną rozkwitających kwiatów i ciepłych promieni słońca. Kiedyś kukłę również palono, jednak z uwagi na zanieczyszczające się przez to środowisko, sposób ten został zabroniony. Nie przeszkadza to jednak miłośnikom tego obrządku na radosne przywitanie jednej z najpiękniejszych pór roku. 

Jak powinna wyglądać prawdziwa Marzanna? 

Kukła od zawsze przybiera tę samą formę. Do stworzenia jej nie potrzeba wiele, a przygotowanie może sprawić wiele zabawy - szczególnie tym najmłodszym. 

Wystarczy zaopatrzyć się w snopek słomy, sukienkę bądź spódnicę i bluzkę we wzorach, które odzwierciedlały by nadchodzącą wiosnę, coś na czym umieścimy naszą Marzannę np. gruby kij i oczywiście sznurek, by całość nabrała kształtu i mogła się trzymać. 

Z jednej części słomy należy delikatnie uformować głowę i tułów, a z pozostałej wykonać ręce. Bardzo ważne jest, by przy wykonywaniu kukły nie działać zbyt gwałtownie. Słoma jest delikatna i bardzo łatwo można ją połamać. Ostatecznie Marzanna może przyjąć taki wygląd, jaki zechcemy. Panuje pełna dowolność i swoboda. Najważniejsze jest, by dalsza część obrządku była zgodna z tradycją. 

Przesądy towarzyszące tradycji topienia Marzanny 

Cała tradycja nie obywa by się oczywiście bez przesądów, które każdy powinien znać. Jest ich wiele, ale warto pamiętać te najważniejsze. 

Podczas topienia Marzanny trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ gdy dotkniemy kukły, która już znalazła się już w wodzie, grozi nam uschnięcie ręki. Natomiast gdy po zakończeniu obrządku obejrzymy się za siebie - zachorujemy.

Źródło: TATENTO

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News