Martyna Wojciechowska jest gwiazdą telewizji i szanowaną podróżniczką. Jej program i książki skupiają się na losie napotykanych przez nią na całym świecie kobiet. Niestety w jednym z krajów nie pojawi się już z kamerą.

Martyna Wojciechowska swoją „Kobietę na krańcu świata” tworzy już od 2009 roku. W tym czasie odwiedziła dziesiątki krajów, w których nakręciła różne tematycznie odcinki swojego show. Podróżniczka odwiedziła już każdy z zamieszkanych kontynentów, a tematów do reportażu jest wiele, a dokładnie tyle, ile kobiet na naszym globie.

Gwiazda show-biznesu uwielbia również wspinaczkę, którą uprawia prywatnie. W ramach swojej działalności dziennikarskiej i zarazem uprawiania pasji zdobyła Koronę Ziemi. W latach 2002-2010 wspięła się kolejno na Mont Blanc, Kilimandżaro, Aconcagua, Island Peak, Mount Everest (najwyższa góra świata), Denali, Elbrus, Masyw Vinsona i Piramidę Carstensza.

Wieloletni wysiłek został uwieczniony na filmie „Korona Ziemi” i dwóch publikacjach książkowych: „Przesunąć Horyzont” i „Misja Everest”. Oprócz tego brała udział w rajdach samochodowych. W 2002 roku zajęła przedostatnie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar, a w 2003 roku zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Transsyberyjskiego.

Martyna Wojciechowska z zakazem wjazdu do Tanzanii

W Tanzanii Wojciechowska była trzykrotnie. W kraju tym powstały następujące odcinki „Kobiety…”: „Tanzania – kobieta pilot”, „Ludzie duchy” i  „Domy kobiet”. Drugi z materiałów pochodzący z 2014 roku wywołał oburzenie miejscowych władz, które niedawno zakazały Wojciechowskiej wstępu do kraju z kamerami.

– Nie mogłam pojechać do Tanzanii, żeby Wam to pokazać. Po programie i po dokumencie „Ludzie Duchy” znalazłam się na czarnej liście. Nie mam prawa wstępu do tego kraju z kamerami. Dlatego Kabula jest tutaj. A ja jestem z tego powodu najszczęśliwsza na świecie. Piękny czas przed nami i wspaniałe wakacje – czytamy w mediach społecznościowych prowadzonych przez Wojciechowską.

Dokument opowiada o losie albinosów, których części białego ciała traktowane są przez wielu miejscowych jako amulety, talizmany i składniki eliksirów. W czasie kręcenia materiału podróżniczka poznała jedną z prześladowanych osób, Kabulę, którą wielokrotnie odwiedzała, by ostatecznie ją adoptować.

Kilkunastoletnia wówczas dziewczyna przeżyła prawdziwy dramat, gdy do jej domu wtargnęło kilku mężczyzn i maczetą ucięli jej całą rękę. Martyna Wojciechowska zaprzyjaźniła się z ofiarą wierzeń i zaprosiła ją do Polski.

Obecnie Kabula przebywa w naszym kraju, który poznaje wraz ze swoją przyjaciółką. We wpisie na Instagramie, w którym opisała całą sytuację gwiazda TVN przedstawiła kulisy poznania albinoski i zakazu podróżowania do jej rodzinnego kraju. 20-letnia Afrykanka spędzi nad Wisłą 10 dni.

– Jej historia wstrząsnęła mną jak żadna inna. Kabula choruje na albinizm i przez to stała się ofiarą brutalnego ataku. Nocą do Jej domu wtargnęli mężczyźni, którzy maczetą odrąbali Jej rękę. Dlaczego? Choć trudno w to uwierzyć, w Tanzanii, w tak turystycznym kraju, w XXI w. wciąż niektórzy wierzą w to, że części ciała osób dotkniętych albinizmem mają magiczną moc. Przyrządzane są z nich eliksiry i amulety – pisze podróżniczka.

Kości albinosów leczą?

W Tanzanii, w której dorastała Kabula osoby z jej przypadłością są masowo prześladowane. Pomimo interwencji rządów i organizacji pozarządowych nadal odcina się im kończyny i się je morduje, by z uzyskanych ciał i części ciała robić leki i magiczne przedmioty.

Martyna Wojciechowska podjęła ten trudny temat w swoim programie. Nie spodobało się to najwidoczniej władzom Tanzanii, które nie mogą poradzić sobie z akceptowanymi społecznie mordami na obywatelach ich kraju, lub po prostu nie chcą tego robić.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakujące ustalenia. Kwaśniewski należał do sekretnej „grupy Habsburg”
  2. Mocne oskarżenia Holland wobec Dudy. „III wojna światowa jest realna”
  3. Justyna Żyła rozkręca karierę. Niespodziewana rola żony sportowca

Lubisz Martynę Wojciechowską?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Kuchenne rewolucje: Te lokale zostały zamknięte po wizycie Magdy Gessler!

Gwiazdy, które zostały POBITE. Kim byli sprawcy? [ZDJĘCIA]

źródło: kozaczek.pl