Piękna młoda Marta nagle wylądowała w szpitalu psychiatrycznym. Poruszająca historia

Piękna młoda Marta nagle wylądowała w szpitalu psychiatrycznym. Poruszająca historia Źródło: Fot. Pixabay.com

Marta Keniuk Mędrala przez lata chorowała na depresję, przez którą znalazła się nawet w szpitalu psychiatrycznym. Po pokonaniu choroby zaczęła starania, by pomóc osobom, które jak ona cierpią z powodu depresji. Piękna, młoda kobieta, która niemal odebrała sobie życie, opowiedziała o swoich zmaganiach w niedawnym wywiadzie.

Marta Keniuk Mędrala zachorowała na depresje, gdy miała zaledwie 13 lat. Już w tak wczesnym wieku poczuła się przytłoczona przez świat, który w jej odczuciu był zbyt okrutny. Choroba szybko zdefiniowała jej życie na następne 14 lat.

- Pamiętam, że w tym wieku zaczęłam cierpieć na tzw. "ból świata". Nie potrafiłam pogodzić się z tym, że na świecie panuje niesprawiedliwość, że bliskie osoby nie potrafią się kochać i szanować, że wszystko, co zrobię w swoim życiu, będzie bez sensu, bo i tak umrę - tłumaczy w wywiadzie z Sylwią Stachurą z WP abcZdrowie.

Depresja błyskawicznie spowodowała, że Marta zaczęła ubierać się na czarno i obcować osobiście ze śmiercią, która w wielu momentach była jej naprawdę blisko.

- Pamiętam też, że ubierałam się na czarno, a moim ulubionym miejscem do spacerów był cmentarz. Oczywiście, byłam ciągle smutna, płaczliwa i nie do końca wiedziałam, kim jestem. Do tego wszystkiego doszły samookaleczenia - czytamy.

Marta znalazła się w szpitalu psychiatrycznym

Młoda kobieta przez depresję, z którą nie mogła sobie poradzić, znalazła się nawet w szpitalu psychiatrycznym. Teraz, gdy dała radę pokonać chorobę, stara się "odczarować" zarówno podobne placówki, jak i terapię i samą depresję, która nadal powoduje wiele fałszywych przekonań i niepotrzebnego strachu tak wśród chorych, jak i osób zdrowych.

- Przeszłam przez depresję, byłam w szpitalu psychiatrycznym, myślałam o samobójstwie, okaleczałam się, ale to już za mną. Postanowiłam po skonsultowaniu się z moją terapeutką, że kiedy tylko zakończę terapię i będę zdrowa, to zacznę pisać o tym na swojej stronie, ale bazując jedynie na swoim doświadczeniu i na swoich przeżyciach - opowiada Marta.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Życie kobiety odmienił mężczyzna, w którym jak mówi, zakochała się od pierwszego wejrzenia. Mąż w znaczącym stopniu pomógł jej w pokonaniu choroby, co symbolizuje, jak bardzo ważne jest w przypadkach chorób i zaburzeń psychicznych wsparcie najbliższych, którego często brak.

- Mąż, który zaczął ze mną rozmawiać i pytać, co może dla mnie zrobić. A zrobił bardzo dużo i nie wiem, czy ja byłabym w stanie zrobić podobnie. Dużą rolę odegrała też moja psychoterapeutka, która stworzyła mi takie warunki pracy, że potrafiłam się przed nią otworzyć i wyrzucić wszystko to, co nosiłam przez przeszło 14 lat (na terapię poszłam, jak miałam 27 lat) - czytamy.

Po wyzdrowieniu pomaga innym

Po tym, jak udało jej się pokonać depresję Marta Keniuk Mędrala zdecydowała się pomagać chorym poprzez publikacje książkowe. Jak sama mówi, nie jest terapeutką, lecz jej doświadczenia mogą w znacznym stopniu pomóc tym, którzy nadal wstydzą się pójść na terapię i powiedzieć o swojej przypadłości rodzinie i przyjaciołom. W tym celu nie tylko wydała książkę o zaburzeniach odżywiania (które często idą w parze z depresją) i planuje następną już o samej depresji, ale prowadzi także stronę na Facebooku, na której opisuje swoją walkę z chorobą.

- Napisałam książkę o zaburzeniach odżywiania. W planach mam napisanie książki o depresji i o tym, przez co przeszłam, a jak już napiszę i ją wydam, to zabiorę się za kolejne dwie, ale o tym nie chcę jeszcze mówić. Poza tym będę rozwijać na nowo swoją stronę, a więc w każdy czwartek będzie pojawiać się nowy post na temat depresji, zaburzeń odżywiania itp. A co dalej? Tego nie wiem, ale wiem, że chcę pomagać i ze zła, którego doświadczyłam, uczynić tyle dobrego, ile się da - przekonuje Marta Keniuk Mędrala.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Córka Hanny Lis jest ZNIEWALAJĄCO piękna! Przebiła urodą córki Kingi Rusin!
  2. Co się dzieje?! Katarzyna Figura BARDZO schudła! Prawie nie przypomina siebie
  3. Plaga! Wielu Polaków w lutym zachoruje na straszna chorobę, Kurdej-Szatan zmaga się z nią od lat
  4. Nie żyje światowej sławy artysta. Nietypowy nowotwór uśmiercił muzyka
  5. Jasnowidz Jackowski triumfuje. Spełnia się czarny scenariusz pogodowy, wszystko przewidział

źródło: abcZdrowie

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News