_Bogdan_Borusewicz_Noworoczne_spotkanie_z_korpusem_dyplomatycznym_2013_Senat_RP
nunjcusz apostolski Celestino Migliore i marszałek senatu Bogdan Borusewicz / fot. wikimedia.org
Wiadomości Pikio - 11 Lipca 2015

Marszałek Senatu: Państwo ma słuchać obywateli, nie Kościoła

Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, po burzliwej i według części opinii publicznej momentami komicznej senackiej debacie dotyczącej ustawy o in vitro, powiedział w Polskim Radiu, że państwo i senat ma się słuchać obywateli a nie Kościoła i jego hierarchów.

- Niewątpliwie Stanowisko Episkopatu ma znaczenie dla wielu senatorów, ale ja wiem, że Konstytucja stanowi o pozytywnym oddzieleniu Kościoła od państwa. Senatorowie mają obowiązek słuchania swoich wyborców, a nie zastanawiania się jaki jest stosunek poszczególnych instytucji, nawet tych bardzo ważnych w Polsce. Konstytucja mówi, że senatorowie i posłowie nie mogą być związani żadnymi instrukcjami zewnętrznymi. Źle by było, żeby tego typu głosy były traktowane jako instrukcja jak głosować - powiedział w Polskim Radiu Borusewicz. Według marszałka Senatu zdanie Episkopatu Polski o in vitro jest zwykłą instrukcją dla polityków, mówiącą o tym jak mają głosować. Jak dodał Borusewicz - według niego - takie zachowanie Kościoła jest naruszeniem konstytucyjnego rozdziału państwa od Kościoła. Jak zaznaczył Borusewicz, średniowiecze, w którym Kościół i jego hierarchowie zastępowali demokratycznie wybrane władze już minęły. Marszałek Senatu podkreślił jednocześnie, że biskupi jako obywatele mają pełne prawo do korzystania z wolności słowa i poglądów ale nie mogą wywierać nacisku na politykach z uwagi na wspomniany konstytucyjny rozdział instytucji państwa i Kościoła. Wbrew stanowisku Kościoła katolickiego w Polsce, który kategorycznie sprzeciwia się in vitro - według wszystkich sondaży - większość Polaków jest zwolennikami tej sztucznej metody zapłodnienia a także jej finansowania z publicznej kasy. Liczba zwolenników w zależności od sondażu mieści się w granicach od 65 do 80%.Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News