Prezydent Kielc zakazał Marszu Równości. Pozwolił jednak na 13 marszy atakujących w LGBT

Prezydent Kielc zakazał Marszu Równości. Pozwolił jednak na 13 marszy atakujących w LGBT

Marsz Równości nie wyruszy w tym roku w Kielcach. Jego organizacji zabronił prezydent miasta, Bogdan Wenta. Jako powód podawał kwestie bezpieczeństwa, jednak kontrowersje budzi fakt, że zezwolono na 13 kontrmanifestacji.

Kielecki Marsz Równości miał odbyć się w sobotę 13 lipca, jednak władze miasta podjęły decyzję o zakazie jego organizacji. Na środowej konferencji prasowej poinformował o tym prezydent miasta, Bogdan Wenta. Podał także przyczyny tego postanowienia. 

Marsz Równości nie wyruszy w Kielcach z powodów bezpieczeństwa

Bogdan Wenta pamiętany jest głównie jako znakomity piłkarz ręczny i wybitny trener reprezentacji Polski w tej dyscyplinie. Teraz będzie kojarzony także z tą kontrowersyjną decyzją. Dlaczego w Kielcach zakazano organizacji Marszu Równości? Prezydent oznajmił, że kluczowe były kwestie bezpieczeństwa, a wszystko zostało ustalone po konsultacjach z policją  i strażą pożarną. To służby bezpieczeństwa miały obawiać się, że w czasie przemarszu przez centrum miasta może dojść do groźnych sytuacji.

- Jako człowiek i obywatel zawsze będę popierał formy okazywania wolności i równości. Ale takie, które nie stanowią zagrożenia.  Dotyczy to również środowisk wykluczonych - tłumaczył prezydent Wenta.

Dodał, że chciałby, aby 13 lipca w Kielcach odbyło się jedno, wspólne dla wszystkich zgromadzenie. Może będzie nim 46. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. To drugi powód zakazu organizacji marszu. Według Wenty Festiwal zgromadzi w mieście wielu turystów.

Zgłoszono kontrmanifestacje. Wiele z nich przyjęto

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pewne jest, że tego dnia w Kielcach dojdzie do niejednego wydarzenia. Na 13 lipca zgłoszono 19 kontrmanifestacji, które sprzeciwiać się miały Marszowi Równości. 13 wniosków zostało zaakceptowanych. Prezydent Wenta nie zakazał żadnej z nich z podobnych powodów, co Marszu.

Teraz organizatorzy Marszu Równości mają 24 godziny, by odwołać się od decyzji prezydenta. Potem musi czekać na decyzję sądu. Miejskie władze spodziewają się, że wniosek może zostać przyjęty, a Marsz Równości jednak powędruje ulicami Kielc. Służby są na tę ewentualność przygotowane. Policja zapewnia, że będzie mogła przeznaczyć do ochrony Marszu więcej policjantów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ola Kwaśniewska pokazała intymne zdjęcie z łóżka. Fanom opadły szczęki, gdy zobaczyli kto obok niej leży
  2. Aktorka Rodzinki.pl zmarła NAGLE tuż przed premierą. Wszyscy byli zdruzgotani
  3. Córka Katarzyny Dowbor jest tak piękna, że wygląda jak anioł, który zstąpił na ziemię!
  4. Media nie miały o tym pojęcia, Piotr Fronczewski miał kolejny atak serca. Niepokojące doniesienia o gwiazdorze seriali Polsatu
  5. Bachleda-Curuś to już przeszłość. Gortat przyłapany ze zjawiskową blondynką, co za petarda!
  6. O skandalu w Rossmannie mówi już cała Polska. Zdruzgotane dzieci wróciły do domu z płaczem, rodzice w szoku
  7. Letnia stylizacja Dominiki Gwit powala na kolana. Oczy wam wyjdą z orbit (Zdjęcia)
  8. Oglądacie na własną odpowiedzialność. Siostra Godlewska nagrała hymn USA, teraz Polacy mogą zapomnieć o wizach

Źródło: Gazeta

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News