Marsz Niepodległości we Wrocławiu ma prawo się odbyć – orzekł przed chwilą sąd okręgowy w tym mieście. To kolejny wyrok, w którym wygrywa wykładnia konstytucyjna i odniesienia do wolności zgromadzeń. 

Marsz Niepodległości i jego organizacja we Wrocławiu oraz w Warszawie wzbudzają w Polsce ogromne kontrowersje. Najwięcej kumuluje się wokół stolicy, jednak to Wrocław był pierwszym miastem, w którym włodarz – ustępujący prezydent Rafał Dutkiewicz – zakazał jego organizacji. Podobnie jak w stolicy organizatorem wydarzenia były środowiska narodowe.

Również podobne były przyczyny wydania zakazu dla marszu. Chodziło o względy bezpieczeństwa mieszkańców i obawy o to, że zmieni się w burdy i zamieszki.

Sąd Okręgowy uwzględnił odwołanie organizatora w sprawie zakazu wydanego przez prezydenta i uchylił decyzję Rafała Dutkiewicza.

Istotny wyrok sądu. Marsz niepodległości we Wrocławiu może się odbyć!

To oznacza, że jeśli w tym krótkim czasie nie dojdzie do odwołania ze strony miasta Wrocławia, to narodowcy będą mogli legalnie przemaszerować przez Wrocław.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Służba Ochrony Państwa kompromituje Polskę! Tragiczne wpadki formacji

Wyrok ma fundamentalne znacznie również dla stolicy. W identycznej sprawie zakaz marszu wydała – dzień po Dutkiewiczu – prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Powołała się przy tym m. in. na niepełne siły policji, które miałyby strzec bezpieczeństwa w tym wydarzeniu. Dziś na godz. 18.30 przewidziano rozprawę, po której zapadnie wyrok stołecznego sądu okręgowego.

Trwa posiedzenie sądu ze szczegółowym uzasadnieniem wyroku sądu. Wszystko wskazuje, że w całości zostało ujęte stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Od decyzji sądu okręgowego miasto ma 24 godziny na złożenie odwołania. Jeśli takowe wpłynie w trybie pilnym rozpatrzy je sąd apelacyjny, który może wydać wyrok prawomocny (ostateczny).

Więcej szczegółów wkrótce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zakaz Marszu Niepodległości jest NIEWAŻNY? Zaskakujące doniesienia
  2. Duda reaguje na zakaz Marszu Niepodległości! Odpalił prawdziwą bombę
  3. „PiS ma ogłosić STAN WYJĄTKOWY w Warszawie!” Furia po zakazie Marszu Niepodległości

Polacy podzieleni jedną drobną zmianą. Nic już nie będzie takie samo