Premier Morawiecki przekazał smutną wiadomość, nie żyje wielki Polak. Śmierć przyszła nagle

Premier Morawiecki przekazał smutną wiadomość, nie żyje wielki Polak. Śmierć przyszła nagle Źródło: publicdomainpictures.net MALIZ ONG

Marian Słowiński nie żyje. Wielki Polak zmarł nieoczekiwanie, dziś za pomocą mediów społecznościowych wspominają i żegnają go m.in. politycy. Premier Mateusz Morawiecki nie omieszkał opublikować kilku wspólnych zdjęć z bohaterem zasłużonym dla ojczyzny.

Marian Słowiński, bohater zasłużony nie tylko dla Polski, ale też dla Belgii i Holandii, nie żyje. Dziś wszyscy powinni przypomnieć sobie o jego niesamowitych czynach.

Miał 101 lat, brał udział w najważniejszych walkach II wojny światowej

Jako pierwszy informację o śmierci Mariana Słowińskiego podał Urządu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Major urodził się 8 maja 1919 roku, zmarł 2 czerwca 2020 roku. Początkowo służył w 8. kompanii szkolnej w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy, w 1939 roku został instruktorem w167. Zapasowym Pułku Piechoty w Rzeszowie. Potem ewakuował się do Węgier, gdzie przebywał w obozie dla internowanych. Tuż po ucieczce do Francji dostał się do polskiego wojska - los chciał, że Marian Słowiński został przydzielony do walk pod Verdun. Potem, gdy przedostał się do Wielkiej Brytanii, stacjonował m.in. w Liverpoolu.

Na Wyspach należał do 65. Batalionu Czołgowego, który potem wcielono do 1. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. Zanim wrócił do ojczyzny w 1947 roku, brał czynny udział w wyzwalaniu Belgii oraz Holandii.

Marian Słowiński został pożegnany przez Mateusza Morawieckiego

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o odejściu na wieczną wartę Majora Mariana Słowińskiego - obrońcy Ojczyzny, żołnierza Gen. Maczka. Będę wspominać nasze spotkanie podczas obchodów D-Day, tak mężnych i odważnych nie spotyka się często. Spoczywaj w pokoju Majorze! - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła druzgocząca wiadomość o nagłej śmierci. Nie żyje syn polityka, cały kraj w żałobie. Przykre informacje ze Stanów Zjednoczonych

2. Młoda mama nudziła się na kwarantannie. Zrobiła córce rzecz, przez którą internauci zmieszali ją z błotem

Marian Słowiński za swój wkład został odznaczony m.in. medalami za Udział w Wojnie Obronnej 1939 r., Francuskim Orderem Legii Honorowej oraz wieloma medalami za sprzymierzeńcze walki w Belgii i Holandii.

- Wchodząc tutaj do Bredy, nie byłem jednak witany kwiatami, ale pociskami przeciwpancernymi. Walki z Niemcami były bardzo zacięte. Miałem wiele szczęścia, że przeżyłem. Był taki jeden moment, gdy w nasz czołg trafił niemiecki pocisk. Gdyby trafił w wieżę czołgu, byłoby po mnie, na szczęście uderzył w prawą gąsienicę, co spowodowało, że stoczyliśmy się do kanału - wspominał major Marian Słowiński w 2018 roku podczas rocznicy wyzwolenia Bredy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Doda wyjawiła fanom sekret swojej diety. Wiemy już, czemu zawdzięcza swoją figurę
  2. Wszyscy Polacy doskonale pamiętają Rogera Guerreiro. Aż trudno uwierzyć, czym zajął się po zakończeniu kariery
  3. Wydało się, wiadomo kim jest nowy partner Anny Muchy. Przyłapali ją na randce z aktorem z najlepszego serialu TVP
  4. Uwielbiana aktorka "Klanu" opowiedziała o walce z chorobą. Mocno odbiła się na jej wyglądzie
  5. Nawet 1400 zł miesięcznie od rządu, trzeba spełnić jeden podstawowy warunek. Wiadomo przez ile miesięcy
  6. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler

Źródło: Twitter, Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News