Nieoficjalne: Marian Banaś rezygnuje z funkcji prezesa NIK. Szef CIS zabiera głos

Nieoficjalne: Marian Banaś rezygnuje z funkcji prezesa NIK. Szef CIS zabiera głos Źródło: .

Marian Banaś wywołał ogromne poruszenie w świecie polskiej polityki. 15 października sejmowe korytarze obiegła wieść, że złożył rezygnację z dalszego pełnienia funkcji prezesa NIK. Dla wielu to prawdziwy szok.

Marian Banaś nie będzie już dłużej prezesem w Najwyższej Izbie Kontroli. O sprawie poinformował jako pierwszy reporter RMF, Patryk Michalski, powołując się na posła Sławomira Nitrasa, który w rozmowie z Onetem także potwierdził te informacje.

Marian Banaś złożył rezygnację

Marian Banaś 30 sierpnia 2019 został wybrany przez Sejm na prezesa Najwyższej Izby Kontroli, a jego kandydaturę błyskawicznie zatwierdził również Senat. Nad politykiem zawisły czarne chmury już pod koniec września, kiedy to TVN wyemitował reportaż na jego temat. Sugerowano w nim powiązania Mariana Banasia ze światem przestępczym, a także wątpliwości co do nieruchomości, którą jeszcze niedawno miał w posiadaniu. 2 dni po emisji, 23 września Banaś "zawiesił swoją działalność w NIK" do momentu zakończenia kontroli prowadzonej przez CBA.

Kontrola miała dotyczyć oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Były minister finansów miał wpisać do swojego oświadczenia posiadanie dwóch domów, gruntów rolnych oraz kamienic. Nieruchomości miał wynajmować innym.

Teraz wiadomo już, że polityk zdecydował się złożyć rezygnację na ręce samej marszałek Sejmu. Reporter RMF dowiedział się o tym od Sławomira Nitrasa. Nitras pytany o całe zajście potwierdził ten fakt w rozmowie z Onetem.

W oświadczeniach majątkowych Banasia CBA znalazło wiele nieprawidłowości

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

"Rzeczpospolita" jeszcze nie dawno pisała, że dopiero 16 października ma się skończyć kontrola oświadczeń majątkowych szefa NIK prowadzona przez CBA. Wyniki śledztwa według informatorów są mocno niekorzystne dla polityka.

- Oficjalne dochody nie do końca się "spinają się" z rozmiarami posiadanego majątku, oszczędności i wydatków - donosi osoba z otoczenia Mariana Banasia.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 29-letnia polska bizneswomen. Zmarła w skutek choroby nowotworowej
2. Tata kopał grób dla swojej przedwcześnie zmarłej córki. Nagle z trumny obok usłyszał płacz

Z powodu wielu niedomówień odnośnie oświadczenia majątkowego oraz emisji materiału w telewizji TVN w programie "Superwizjer", PiS "szykowało się na negatywny scenariusz przed emisją tego materiału". Z tych powodów posiedzenia Sejmu były przerywane, a dwa kolejne przesunięte na inny termin. PiS chciał mieć bowiem wpływ na wybór nowego prezesa NIK.

AKTUALIZACJA:

Na ten moment Centrum Informacji Sejmu nie potwierdza złożenia rezygnacji. W podobnym tonie wypowiedziała się Marszałek Witek, która zaznaczyła, że "takie pismo do niej nie wpłynęło".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wybory mogą być UNIEWAŻNIONE. Wszystko przez TVP
  2. Gwiazda TVN przeżyła horror. To, co robił jej ojciec jest straszne
  3. 2-latek siedział na kolanach matki, chwilę później umierał w męczarniach. Podano szczegóły okrutnej zbrodni
  4. Młody aktor ma zmasakrowaną twarz. Miało dojść do brutalnego pobicia
  5. Gwiazda "39 i pół" przekazała smutną informację w DDTVN. Niestety, chodzi o nowotwór złośliwy

Źródło: Onet

Następny artykuł