Cała Polska śpiewała jej piosenki. Dziś ma już 95 lat

Cała Polska śpiewała jej piosenki. Dziś ma już 95 lat Źródło: youtube.com/ mjuzik PL

Maria Koterbska - wielka polska gwiazda, obchodzi dzisiaj 95 urodziny. Historia życia i twórczości artystki, nazwanej pierwszą "przedwojenną gwiazdą", jest porywająca i niesamowita. Ciężko uwierzyć, że od jej debiutu minęło już tyle lat.

Maria Koterbska obchodzi dzisiaj urodziny. Artystka, która ma w swojej karierze wiele sukcesów, a do tej pory cieszy się tytułem "pierwszej, powojennej gwiazdy", została dzisiaj odwiedzona przez prezydenta Bielsko-Białej, który wręczył jej bukiet róż. Mało kto wie, jakie były jej pierwsze występy i jak udało jej się stworzyć tak ponadczasowe hity, które po dziś dzień śpiewane są przez miliony Polaków. 

Maria Koterbska obchodzi urodziny. Niezwykła kariera artystki

Koterbska rozpoczęła swoją przygodę ze śpiewaniem tuż po drugiej wojnie światowej. Artystka zabłysnęła po raz pierwszy, kiedy wzięła udział w studenckim koncercie, z którego dochód miał być przeznaczony na zniszczoną bombardowaniami stolicę.

- Poszłam na farmację w Katowicach, bo dwie ciotki miały apteki (jeszcze prywatne). Dostałam się i nawet byłam trzy razy na zajęciach, ale w teatrze zorganizowano wieczór "Studenci i aktorzy na odbudowę Warszawy" - mówiła Maria Koterbska w jednym z wywiadów.

W trakcie tego występu, który miał miejsce w 1949 roku, artystka została zauważona przez Jerzego Haralda, który w polskiej piosence zasłynął jako twórca całego powojennego przemysłu rozgrywkowego. Wtedy też Koterbska porzuciła wizję zostania farmaceutkom na rzecz występów i porywania serc publiki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jej piosenki znają wszyscy

O tym, jak wielkie są zasługi Koterbskiej dla polskiej piosenki, nie trzeba przekonywać nikogo. Jest odpowiedzialna za takie nieśmiertelne i ponadczasowe przeboje, jak "Karuzela", "Rudzielec", "Złoty pierścionek", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" czy "Parasolki". Przy tworzeniu hitów piosenkarka współpracowała m.in. z takimi gwiazdami jak Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, czy Wojciech Młynarski.

Sama Koterbska przyznała, że już nie ma siły na dalsze występy, ale cieszy się, że jej muzyka zrobiła tyle dobrego dla polskiej kultury i że nadal jest pamiętana.

- Zawodowo mogę tylko pooglądać albumy, ale do pracy na pewno już nie wrócę. Na wywiady nie mam siły, gości też nie mogę przyjmować, ale to miłe, że dziennikarze i fani wciąż o mnie pamiętają - mówi Koterbska. 

Dziś kończy 95 lat i ciężko uwierzyć, że od jej pierwszych występów minęło już tyle czasu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta piła napój przez słomkę. Następnego dnia już nie żyła. Gdy lekarze ją zobaczyli, byli PRZERAŻENI
  2. Ewa Farna poruszyła cały internet tym zdjęciem. Fanom wyszły oczy z orbit, gdy zobaczyli jak SCHUDŁA
  3. Tragedia. Uwielbiany gwiazdor programu "Ślub od pierwszego wejrzenia" jest sparaliżowany
  4. Cała Polska podaje dalej! Niezwykle pilny apel policji ws. Dawida Żukowskiego
  5. Zwrot ws. poszukiwań Dawida Żukowskiego. "Już nigdy nie zobaczysz syna"
  6. Jest nadzieja dla Dawidka! Pokrzepiające informacje

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News