Co za bubel prawny! Mandaty od straży miejskiej mogą być nieważne

Co za bubel prawny! Mandaty od straży miejskiej mogą być nieważne Źródło: Wikimediacommons/Radosław Drożdżewski

Mandaty od straży miejskiej już niedługo mogą przestać być ważne. 1 maja 2019 roku weszła w życie ustawa, która wydłuża płatność mandatów z 7 do 14 dni. Dla kierowców to bardzo dobra wiadomość, dla straży miejskiej już nie. Oznacza to, że niedługo nie będą mogli wypisywać mandatów.

Mandaty do tej pory można było płacić w przeciągu 7 dni, teraz za sprawą nowelizacji ustawy czas ten wydłużył się aż do 14 dni. Zmiany weszły w życie 1 maja 2019 roku i ucieszyły obywateli, którzy zyskali dodatkowy czas na uiszczenie kary. 

Zmiany w wypisywaniu mandatów

W maju 2019 roku w życie weszła nowelizacja ustawy w sprawie nakładania kar i wypisywania mandatów. Największą zmianą jaka zaszła to wydłużenie czasu zapłaty z 7 do 14 dni. Oprócz tego inaczej będą wyglądać blankiety mandatów. Drobne poprawki graficzne w drukach mandatów to sól w oku dla strażników miejskich. Oznacza to, że już niedługo nie będą mogli nakładać na obywateli kar pieniężnych, a nawet jeśli to zrobią, te nie zostaną uznane za ważne.

Korekta graficznej strony druku mandatów oznacza, że muszą zostać one wymienione na nowe. Stare blankiety będą ważne jeszcze tylko przez 4 miesiące. 

Mandat od straży miejskiej nieważny

Straż miejska ma 4 miesiące aby wymienić druki mandatów. Problem jest tylko jeden. Na razie ich nie mają a nie ma informacji, kiedy się pojawią.  Strażnicy mogą spokojnie wypisywać mandaty obywatelom jeszcze przez 4 miesiące. Jednak we wrześniu 2019 roku blankiety się przedawnią i nie będzie można z nich dłużej korzystać. Straż miejska nie wie co będzie dalej. Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych udzieliła komentarza w tej sprawie. Według niej Izby Skarbowe nie były wcześniej przygotowane na te zmiany. Nie wiedzą kiedy pojawią się nowe druki mandatów i czy zdążą przed terminem 4 września. 

Jeżeli przez najbliższe miesiące strażnicy miejscy nie otrzymają poprawionych blankietów do wypisywania mandatów, te będą po prostu nieważne. Funkcjonariusze mają nadzieję, że niedługo sytuacja się zmieni i pojawi się więcej informacji w tej sprawie. 

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News