Czy można dostać mandat za przebywanie na własnej działce? Znamy odpowiedź

Czy można dostać mandat za przebywanie na własnej działce? Znamy odpowiedź Źródło: pixabay.com kasiaczernik

Mandat można dostać za nieuzasadnione wyjście z domu, a teraz nawet za "szwendanie się" po parkach i lasach. Polacy masowo więc uciekają na działki. Czy tam również mogą grozić im konsekwencje?

Mandat za porządkowanie działki i przebywanie na niej otrzymało już kilka osób. Nie zgadzają się z argumentacją policjantów. Wyjaśniamy, czy funkcjonariusz może ukarać działkowicza mandatem.

Działka nie jest publicznym terenem zielonym

Wiele osób wraz z nadejściem wiosny jeździło na działki - wszak po zimie nic samo się nie posprząta, a owoce i warzywa tym bardziej same się nie zasadzą. W obliczu panującego stanu epidemii Polacy obawiają się opuszczać mieszkania, by udać się na działki, które zazwyczaj są nieco oddalone od miejsca stałego pobytu. Wszelkie wątpliwości wyjaśnia Polski Związek Działkowców. Jak wiemy, "każdy działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki".

- [Działkowicze - przyp. red.] mają prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń - można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez PZD. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że działki nie są terenami zielonymi, które pełnią funkcje publiczne.

Mandat słuszny czy też nie?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli zostalibyśmy przyłapani na spędzaniu czasu wolnego w otoczeniu zieleni miejskiej, do której każdy ma dostęp, otrzymalibyśmy mandat. Jeśli robimy to jednak na swoim terenie, do którego mamy prawo i który jest odgrodzony - policja nie może ingerować w nasze poczynania. Mimo to PZD i tak apeluje do działkowiczów, by nie wyjeżdżali masowo na swoje przybytki i nie robili tego zbyt często, z całą rodziną.

Dzisiaj grzeje: 1. Dostałeś już 13. emeryturę? ZUS może ją odebrać nawet po wypłacie, wiadomo kto jest zagrożony
2. Kaja Godek dopnie swego? Już niedługo Polki mogą obudzić się w nowej rzeczywistości bez dostępu do aborcji

Mimo takich wyjaśnień, wiele osób zostało ukaranych mandatami za przebywanie na swojej działce, niektórzy otrzymali kary za samo przemieszczanie się w jej stronę.

- Działania te budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia. Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego - wyjaśnia PZD.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Naukowcy odkryli słaby punkt koronawirusa? Obiecujące wyniki badań
  2. Podczas biegania można dostać gigantyczny mandat. Ale jest sposób, żeby legalnie ominąć zakazy
  3. Syn Zenka Martyniuka uciekł z kwarantanny. Policjanci nie wytrzymali, stanie przed sądem
  4. Jest oficjalne stanowisko Andrzeja Dudy ws. matur 2020. Rodzice i uczniowie będą wściekli
  5. Oryginalny przedwojenny przepis na ziemniaki po nelsońsku. Pyszny dodatek do obiadu jak u babci
  6. Klienci Biedronki będą wściekli. Wyszły na jaw skandaliczne kulisy, nikt nie zdawał sobie z nich sprawy

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News