Nowy mandat dla kierowców. Kary nawet do 1500 złotych

Nowy mandat dla kierowców. Kary nawet do 1500 złotych Źródło: Unsplash.com why kei

Kierowcy w wyjątkowych wypadkach będą musieli zapłacić nowy mandat. Rząd planuje wprowadzić zmiany w kodeksie wykroczeń, które związane są z obecną sytuacją epidemiczną. W ten sposób w taryfikatorze mandatów pojawi się nowy zapis, który oczywiście ma na celu zmniejszyć ryzyko zarażenia. Kwota kary może wynieść nawet 1500 zł.

O tym, że w taryfikatorze ma pojawić się nowy mandat, poinformowała Rzeczpospolita. Okazuje się, że od kiedy nowelizacja wejdzie w życie, niektórzy kierowcy będą mieli więcej obowiązków, inaczej grozi im wysoka kara. Obligatoryjne będzie dezynfekowanie samochodu po pasażerach, którzy w nim przebywali.

Mandat dla kierowców, którzy nie dostosują się do nowego przepisu

Jak się okazuje, grzywna do 1500 zł lub nagana dla przewoźnika będzie grozić za niezapewnienie podróżnym jadących ich autem odpowiednich warunków higieny. Będzie obowiązek utrzymywania samochodu w odpowiednim stanie sanitarnym. Wśród nich wymienia się choćby dezynfekcję powierzchni dotykanych przez pasażerów.

Jednak Rzeczpospolita uspokaja, że przepisy mają dotyczyć przewoźników, czyli nie kierowców wykorzystujących auto w celach prywatnych. Dlatego też szykować się na nowe obowiązki muszą taksówkarze, kierowcy busów etc. Będą musieli się zaopatrzyć w maseczki, płyny do dezynfekcji i rękawiczki.

Pasażerowie również powinni zadbać o spełnienie wymogów sanitarnych

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jednak nie tylko przewoźnicy powinni troszczyć się o bezpieczeństwo pasażerów. Również oni sami mają obowiązek o to zadbać, choć jak wynika z dotychczasowych informacji, to raczej zalecenia niż grożące sankcją nakazy. Niemniej zaleca się dezynfekować ręce i zachować przynajmniej jedno miejsce odstępu. Oczywiście dalej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Dzisiaj grzeje: 1. Śmiali się z niego, gdy pojawił się na scenie. Kiedy zaczął swój występ, nie byli w stanie powstrzymać łez
2. Minister Edukacji właśnie wydał oświadczenie. Wiadomo już, co z powrotem uczniów do szkół przed wakacjami

Ponadto przed rozpoczęciem przejazdu, kierowca może zapytać, czy nie mamy gorączki. W niektórych przypadkach może dojść do bezdotykowych pomiarów temperatury. Zaleca się również płatności bezgotówkowe.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?
  2. Córka Lewandowskich ma wielki talent. Niesamowite, że tyle potrafi już w wieku 3 lat
  3. Uwaga, przygotujcie się na kontrolę. Kara może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych
  4. Media przemilczały całą sprawę. Nie żyje Bronisław Liberda
  5. Brzuch 16-latki nie przestawał rosnąć. Kiedy lekarze dowiedzieli się, co jest w środku, podjęli pilną decyzję
  6. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd

Źródło: RadioZet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News