Naukowcy postanowili rozwikłać w końcu, które grupy młodych sięgają częściej po używki – ci, którzy zaliczają się do zdolniejszych czy ci mniej zdolni. Eksperci w końcu znaleźli odpowiedź na to pytanie, choć ta nie jest wcale jednoznaczna. Wyniki ich badań opublikowano na łamach tygodnika Time.

Naukowcy, w ramach badania, wzięli pod lupę zachowanie 6 tys. młodych w wieku 11-20 lat. Postanowili przyjrzeć się ich relacji z używkami. Doszli do wniosku, że na wcześniejszych etapach życia to ci mniej inteligentni częściej sięgają po papierosy. Z kolei zdolniejsza młodzież zdecydowanie częściej pije alkohol i pali marihuanę.

Zwłaszcza pod względem sięgania po konopie inteligentniejsza młodzież bije na głowę swoich „przeciętnych” rówieśników. Odnoszący sukcesy nastolatkowie sięgają po marihuanę regularnie dwa razy częściej. Natomiast nastolatkowie wycofani nauce w każdym wieku przodują w kwestii palenia papierosów. Jak podają naukowcy, taki stan rzeczy utrzymuje się także w późniejszych etapach życia.

 – Nasze odkrycie ukazujące, że młodzież o wysokich zdolnościach akademickich jest mniej chętna do palenia papierosów, ale bardziej regularnie pije alkohol i pali marihuanę. Ma to szerokie odzwierciedlenie w tym jak wygląda to u dorosłych – piszą brytyjscy naukowcy.

Jak twierdzą badacze, fakt, że inteligentniejsza młodzież częściej sięga po używki ma dwie przyczyny. Jedną jest chęć poszerzania horyzontów i zdobywania nowych doświadczeń. Jako drugą określają pochodzenie większości zdolnych, którzy wywodzą się z zamożnych i wykształconych rodzin. Bogactwo, w jakim się obracają, ułatwia im częsty dostęp do szerszej gamy używek.

pt

Zobacz również