Mama plus nie tylko dla matek? PiS wprowadzi poprawki do ustawy

Mama plus nie tylko dla matek? PiS wprowadzi poprawki do ustawy

Mama plus, zwany też emeryturą matczyną, to kolejny z wchodzących w życie programów socjalnych rządu PiS. W ustawie, która zakłada wypłaty minimalnych emerytur dla matek, które wychowały czwórkę i więcej dzieci, pojawią się jednak poprawki. Co się zmieni?

Mama plus wejdzie w życie z początkiem marca tego roku. Rząd szacuje, że świadczenia będą przysługiwały około 80 tysiącom Polaków. Warunkiem koniecznym jest udowodnienie wychowania co najmniej czwórki dzieci przy niewypracowaniu ustawowego minimum emerytalnego.

Założenia emerytur dla matek - program "Mama plus" z małą zmianą

Sprawa dotyczy głównie kobiet, stąd potoczna nazwa programu Mama plus. O świadczenia mogą ubiegać się też mężczyźni, ale w ich przypadku kryterium jest zawężone. Ojcowie, którzy wychowali czwórkę i więcej potomstwa załapią się na "emerytury matczyne" tylko w przypadku śmierci żony lub porzucenia przez nią rodziny. Sama opieka przez lata niezarobkującym panom nie wystarczy, a Polkom owszem. Rząd nie zabiera się do zmian w tej kwestii, przyznając z góry, że to polskie matki pełniły w ostatnich dekadach funkcję wychowawczą. - Projektowane regulacje podkreślają ważną dla rozwoju kraju funkcje społeczną, jaką pełnią rodzice, w większości kobiety, wychowując dzieci - cytuje minister finansów Teresę Czerwińską portal BusinessInsider.com. Emerytura matczyna będzie wypłacana w kwocie emerytury minimalnej. Dziś ta ostatnia wynosi 1100 złotych brutto. W przypadku wypracowania niższych świadczeń rząd "dołoży" brakującą kwotę do wysokości ustawowego minimum. Rząd opracuje w programie jedną poprawkę. Serwis BusinessInsider.com informuje, że PiS wniesie poprawkę, która zakłada rozszerzenie grona uprawnionych do emerytur o osoby, które sprawowały opiekę nad wieloma dziećmi w ramach tzw. pieczy zastępczej. W tym przypadku należy ten fakt udowodnić stosownym orzeczeniem sądu.

Nie wszyscy będą zadowoleni

Nie wszystkim podobają się założenia programu "Mama plus". Posłowie PO mówią o niesprawiedliwości wobec rodziców którzy w rodzinach "4 plus" zdołali jeszcze wypracować z drugiego, zawodowego etatu, emeryturę minimalną.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - A co zrobimy z rzeszą ponad 700 tys. tych kobiet, które pomimo urodzenia czwórki dzieci podjęły pracę zawodową i pracowały podwójnie? - powiedziała posłanka Magdalena Kochan z PO, widząc w propozycji PiS niesprawiedliwość społeczną. Dla pracujących rodziców w dużych rodzinach PO proponuje świadczenie uzupełniające, w kwocie 30 proc. emerytury matczynej, jako wyraz nagrodzenia za aktywność na rynku pracy.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Nowe świadczenie „Mama 4 plus”. Znamy szczegóły i progi
  2. Ile emerytury dostaje Pawłowicz? Większość Polaków może jej tylko zazdrościć
  3. Barbara Kurdej-Szatan ma nawrót choroby! Wyniki badań są niepokojące
  4. Pola Raksa ukrzyżowana i zgwałcona. Dramatyczne sceny aktorki
  5. Fatalne perspektywy. Polacy będą mieli jedne z niższych emerytur w świecie
 
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News