Mama nie chciała posłać córki do komunii. Zamiast niej zorganizowała coś dużo bardziej zaskakującego

Mama nie chciała posłać córki do komunii. Zamiast niej zorganizowała coś dużo bardziej zaskakującego Źródło: pixabay.com/ vixrealitum

Mama zdecydowała, że jej córka nie przyjmie sakramentu komunii. Zamiast tego wymyśliła coś zupełnie innego. Wzbudziło to niemałe zainteresowanie, a także wywołało burzliwą dyskusję.

Mama dziewczynki z jednej z podstawówek w Polsce zdecydowała się na odważny krok. Wielu rodziców idzie w ślad za nią. O co chodzi? Rodzice masowo zaczynają decydować o nieprzyjmowaniu przez swoje dzieci jednego z najważniejszych sakramentów - Pierwszej Komunii. Bardziej szokujące jest jednak to, co robią w zamian. Kilka lat temu pojawiły się pierwsze doniesienia na ten temat, obecnie jest to jeden z bardziej burzliwych trendów w Polsce. 

Mamy nie chcą, żeby ich dzieci szły do Komunii

Od kilku lat w sezonie komunijnym panują coraz to nowsze trendy, związane pośrednio z postępem technologicznym. Wzbudza to wiele kontrowersji i komentarzy, dotyczących szczególnie prezentów komunijnych. Zwłaszcza osoby urodzone po 2000 roku, nie znają już tak naprawdę dawnych realiów. Z jednej strony jest to dobre, a z drugiej nauczeni są coraz więcej wymagać i na porządku dziennym jest materializowanie świata codziennego. Tak też jest z prozaicznymi prezentami z okazji przyjęcia Komunii Świętej, które pierwotnie miały być tylko pamiątką z okazji tego święta. Dziś organizowane są niemalże małe wesela z tej okazji, a prezenty to niejednokrotnie smartfony i inne rzeczy o wartości najmniejszej krajowej pensji. 

Coraz więcej rodziców decyduje teraz o tym, że ich dzieci nie będą przystępować do tego sakramentu. Powodów jest wiele, począwszy od tego, że nie są wierzący, a kończąc na stwierdzeniu, iż ich dzieci są za młode, aby móc teraz decydować o swoim życiu. Ponadto chcą, aby ich duchowość rozwijała się świadomie - zostawiają im wybór na przyszłość. 

– Uważam, że cała polska otoczka komunii to nic innego jak przekupywanie dzieciaków nieświadomych tego, czym jest wiara i religia. Który 9-latek marzy o dołączeniu do Kościoła? Który rozumie biblijne opowieści inaczej niż odmianę bajek? Dzieci rozmawiają o sukienkach, przyjęciach, prezentach, nie o Bogu. Mam 30 lat i doskonale pamiętam, jak to było – stwierdziła mama dziecka będącego obecnie w wieku komunijnym. 

Co w zamian za Komunię? Rodzice prześcigają się w pomysłach

Razem z decyzjami o nieprzyjmowaniu przez dzieci sakramentów, pojawiło się pytanie, jak zastąpić im te wrażenia? Dzieci będące w takim wieku, narażone są na nadmierną ekspozycję otoczenia, a co za tym idzie, każde zachowanie będące odstępstwem od normy może być szkalowane przez rówieśników i nieść za sobą inne zagrożenia. Potrzeba wiele odporności, ale 9 letnie dziecko ma znikomą świadomość jak sobie z tym radzić, więc to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność. W obliczu ostatnich wydarzeń można by stwierdzić, iż obecnie rodzice idą trochę na łatwiznę, gdyż łatwiejsze jest dla nich zorganizowanie... zastępczego przyjęcia komunijnego, niż wytłumaczenie dziecku powodów swojej decyzji. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Organizują nie tylko duże imprezy, ale także zabierają swoje pociechy na tygodniowe wakacje, aby zrekompensować im to, że nie dostaną najnowszego modelu telefonu, a ich koledzy z klasy, którzy pójdą do Komunii - owszem. Co ciekawsze, kilka lat temu pojawiły się pierwsze przypadki powrotu do pogańskiego rytuału - słowiańskich postrzyżyn. Mitologia słowiańska opowiadała o obcinaniu włosów Ziemowita, co miało symbolizować niejako wejście w dorosłość. Dziś, żeby było bardziej modnie i elitarnie, organizowane są postrzyżyny połączone z zaplecinami. Oczywiście wszystko to jest połączone z dużym przyjęciem i prezentami.

Pojawia się tylko pytanie, co chcemy osiągnąć tego typu praktykami. Bo to, że masa świąt została skomercjalizowana, wiadomo nie od dziś. Przysłania to niejednokrotnie pierwotny sens wydarzenia. Rodzic z założenia powinien być wzorem dla swojego dziecka, a pozostawianie wolności decyzji 9 letniemu dziecku może nauczyć tylko pójścia drogą na skróty. 

źródło: Wirtualna Polska

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak mieszka Majka Jeżowska? Dorota Szelągowska złapałaby się za głowę, a Katarzyna Dowbor uciekłaby w popłochu
  2. Dramat Kingi Rusin! Gwiazda TVN totalnie się wtedy załamała. Jej wyznanie doprowadzi was do płaczu
  3. Polska spłynie, jasnowidz wzbudził strach. Jackowski przekazał Polakom okrutną treść wizji
  4. Fani serialu „Przyjaciółki” wstrząśnięci. Przerażająca katastrofa samolotu, na pokładzie uwielbiany bohater
  5. Koszmarne informacje Polsatu. Helikopter rozbił się na skoczni narciarskiej

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News