DGP: Program Mama 4 plus dyskryminuje ojców? Ich prawo do świadczenia jest ograniczone

DGP: Program Mama 4 plus dyskryminuje ojców? Ich prawo do świadczenia jest ograniczone Źródło: Unsplash/ Steven Van Loy

Mama 4 plus to program, który zapewnia matkom wychowującym przynajmniej czworo dzieci minimalną emeryturę. Dziennik Gazeta Prawna twierdzi, że mężczyźni mają ograniczony dostęp do tego świadczenia, co może sugerować, iż jest to dyskryminacja.

Program Mama 4 plus został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę i wszedł w życie w lutym tego roku. Przysługuje on matkom, które wychowały przynajmniej czworo dzieci i w związku z tym nie podjęły pracy zawodowej, co skutkowało brakiem składek. To z kolej prowadziło do nieotrzymywania emerytur. Świadczenie gwarantuje takim osobom prawo do minimalnej emerytury. Jak podaje DGP, jest olbrzymia dysproporcja między liczbą przyznanych świadczeń dla matek i dla ojców.

Mama 4 plus nie dla ojca?

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że na 58 tysięcy zarejestrowanych wniosków o przyznanie świadczenia, zaledwie 172 wystosowali mężczyźni. Według dziennikarzy gazety, program dyskryminuje ojców, którzy mają ograniczone prawo do tej emerytury.

Doktor Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego powiedział na łamach dziennika, że Mama 4 plus przysługuje ojcu tylko w kilku przypadkach. Są to: śmierć matki, porzucenie rodziny przez matkę albo długotrwałe zaprzestanie wychowywania przez nią dzieci. Zdarzają się jednak takie modele rodziny, w których to kobieta utrzymywała finansowo dom, a ojciec zajmował się dziećmi. W taki przypadku mężczyzna pozostaje bez emerytury.

Dr Lasocki podkreśla, że program oparty jest na tradycyjnym modelu rodziny, w którym to mężczyzna jest jej żywicielem. W tym upatruje niewielką ilość wniosków złożonych przez ojców - zakłada się, że oni wypracowali swoje składki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nie będzie zmian w programie?

Podobnie twierdzi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed. Odniósł się on do publikacji DGP i przyznał, że nie planuje się zmian w programie Mama 4 plus.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat legendarnej polskiej aktorki. Miała urodę, sławę i bogactwo, ale nie mogła spełnić największego marzenia. Będziecie płakać
2. Rozwiązała się wielka zagadka dot. obecności tajemniczej Ewy na motorówce Staraka. Prokuratura podała informacje

- Ustawa jest tak skonstruowana, że w pierwszej kolejności świadczenie zapewnia minimalną emeryturę matkom, które nie spełniają wymogów uzyskania minimalnej emerytury bądź tę emeryturę mają niższą i wtedy mają wypłacaną różnicę. Z tego przepisu wynika, że gdy matka nie żyje lub została pozbawiona praw rodzicielskich, czyli nie wychowywała dzieci, to to świadczenie może być również przyznane w takiej samej sytuacji ojcu, jeśli nie ma takich uprawnień. Tak jest zapisany ten przepis i na dzisiaj nie przewidujemy zmian w tym zakresie - tłumaczy Stanisław Szwed.

Najlepsze newsy dnia

  1. Kaufland wycofuje żel do mycia. Środek wywołuje ZAKAŻENIE!
  2. Uwielbiana bohaterka serialu ''Na dobre i na złe'' rezygnuje z pracy na planie. Fani są załamani
  3. Nasze babcie miały niesamowite sekretne sposoby na placki ziemniaczane. Zapach i smak aż czuć przez monitor
  4. Rydzyk będzie kształcił pielęgniarki. Zajmą się cielesnością
  5. Dwa wielkie psy rzuciły się na 8-latkę i jej maleńką suczkę. Nagle zza dziecka wybiegł ogromny rottweiler 

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News