Małpia ospa dotarła do Europy i nie ma litości. Wasze dzieci mogą być zagrożone

Małpia ospa dotarła do Europy i nie ma litości. Wasze dzieci mogą być zagrożone Źródło: fot. wikipedia.org/małpiaospa

Małpia ospa już jest w Europie! W Wielkiej Brytanii zdiagnozowano pierwszy w historii naszego kontynentu przypadek, wskazujący na to, że ta potworna odzwierzęca choroba może rozprzestrzeniać się także wśród ludzi. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Małpia ospa jest chorobą zwierzęcą. Jak sama nazwa wskazuje, występuje głównie u małp. Jednak znane są także przypadki zarażenia wśród ludzi. Mężczyzna, który pierwszy raz w historii europejskiej medycyny został zarażony wirusem, już jest w szpitalu w Londynie. Czy powinniśmy zacząć się obawiać?

Małpia ospa już w Europie. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby?

Tą niezwykle rzadką odmianą ospy zaraził się nigeryjski oficer. W Wielkiej Brytanii uczestniczył w szkoleniu wojskowym. Baza Royal Navy w Kornwalii cała zadrżała, gdy się okazało, że jeden z obecnych żołnierzy nosi tę straszliwą chorobę. Pojawiło się także zagrożenie zarażeniem innych obecnych w bazie, dlatego Nigeryjczyk został natychmiast przetransportowany do szpitala w Londynie, gdzie, jak poinformował The Telegraph, pod okiem lekarzy-specjalistów chorób zakaźnych dochodzi do siebie. Bardzo rzadko występująca wśród ludzi małpia ospa może dramatycznie wpłynąć na zdrowie i życie Europejczyków. Dotychczas odnotowano zakażenie tą zoonozą w Stanach Zjednoczonych. Tam w 2003 roku odnotowano alarmującą skalę zachorowań. Do zarażenia dochodzi w momencie kontaktu z krwią gryzonia lub małpy po ugryzieniu bądź po przyrządzeniu posiłku z mięsa chorego zwierzęcia. Wirus ten rozprzestrzenia się w sposób analogiczny do wirusa ospy wietrznej. Objawy zarażenia tym wirusem są nieswoiste. Na początku może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych. Dla większości zarażonych objawy przypominają zwykłą grypę, dlatego często są przez nich lekceważone. Później występuje gorączka, a jej mogą towarzyszyć zmiany skórne przypominające pęcherze. Po kilku dniach zmieniają się w bolesne strupy. Małpia ospa jest jedną z najrzadszych chorób odzwierzęcych występujących u ludzi. Stąd przebieg leczenia nie został jednoznacznie określony. Aby zapobiec zarażeniu należy przyjąć szczepionkę, zwłaszcza gdy planujemy wycieczkę do krajów afrykańskich bądź azjatyckich. Każdy, kto miał kontakt z krwią małpy i zauważy u siebie wyżej wymienione objawy, powinien natychmiast zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Mimo że wirus nie przenosi się wśród ludzi, zarażony Nigeryjczyk został odizolowany od innych pacjentów. Czy szpital w Londynie przestraszył się tej rzadkiej i nieprzewidywalnej choroby?  1. Ciężka choroba Tadeusza Drozdy. Lekarze nie wiedzieli, co mu jest
  2. Nieuleczalna choroba niszczy gwiazdora disco polo. Nikt o niej nie wiedział
  3. Jarosław Kaczyński znowu w szpitalu. Będzie miał ciężką operację
Następny artykuł