Jan z Małopolski opowiedział o porażających szczegółach powodzi. Uratował tylko album ze zdjęciami bliskich

Jan z Małopolski opowiedział o porażających szczegółach powodzi. Uratował tylko album ze zdjęciami bliskich Źródło: Wikipedia.org Tomek Grabarczyk Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0)

Małopolska zmaga się ze skutkami ulewnych opadów deszczu, które przeszył nad tym rejonem Polski w miniony weekend. Relacje mieszkańców zalanych terenów są porażające, nie mogli nic zrobić. Wielu z nich straciło niemal cały dorobek życia, żywioł był bezlitosny.

Małopolska walczy ze skutkami powodzi. Burze i ulewne deszcze, które przetoczyły się nad tym rejonem Polski w miniony weekend spowodowały ogrom strat. Mieszkańcy zalanych terenów są załamani, wielu z nich straciło dorobek całego życia. Żywioł był nie do zatrzymania.

Małopolska walczy ze skutkami powodzi

Burze i ulewne deszcze, które pojawiły się w Małopolsce w miniony weekend spowodowały gwałtowny wzrost poziomu wód w lokalnych rzekach. Okoliczne miejscowości zostały zalane, a skutki powodzi są opłakane. 

- To było jak koszmar. Woda wlała się do budynku. Nic nie można było zrobić. Worki z piaskiem na niewiele się zdały - relacjonowała pani Krystyna z Łapanowa w rozmowie z Onetem.

Małopolska została zalana, służby ratunkowe miały w miniony weekend pełne ręce roboty

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

To właśnie w Łapanowie w powiecie bocheńskim doszło do największych zniszczeń. W nocy z soboty na niedzielę służby ewakuowały aż 48 mieszkańców tej niewielkiej miejscowości. Pan Jan w rozmowie z dziennikarzami Onetu wyznał, że z zalanego domu zdążył uratować tylko album z rodzinnymi zdjęciami. Reszta jego rzeczy i mebli, m.in. szafka w której trzymał albumy z fotografiami, uległy zniszczeniu przez wodę.

- Miałem sentyment do tej szafki. No piękna to ona nie jest, ale trzymałem w niej rodzinne albumy. Czasem jak człowieka naszła ochota, to siadał i przeglądał zdjęcia. Z szafki to raczej nic już nie będzie. Albumy udało się uratować - powiedział mężczyzna.

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy z zapartym tchem czekali na oficjalne potwierdzenie. Łukasz Szumowski nie pozostawił wątpliwości

2. 1400+ nie dla każdego? Trzeba się spieszyć

Mieszkańcy Łapanowa są załamani, jednak żywioł nie tylko w tej miejscowości spowodował straty. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej poinformowała, że w sobotę i niedzielę lokalni strażacy interweniowali aż 672 razy. Podtopionych zostało 345 budynków i 103 odcinki dróg. 855 domów zostało pozbawionych dostępu do prądu. Woda wdarła się również do szpitala w Szczyrzycu, który ewakuował pacjentów i sprzęt na wyższe kondygnacje.

- Co tu jest do powiedzenia. W przeciągu kilku godzin traci się coś, na co człowiek ciężko i uczciwe pracuje - powiedział kolejny mieszkaniec Łapanowa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wybierasz się na grzyby? Musisz niezwykle uważać, możesz słono zapłacić, nawet do 500 zł
  2. Tak wyglądało wesele Anny i Roberta Lewandowskich. Tych zdjęć nie widział jeszcze nikt (FOTO)
  3. Zapadła ostateczna decyzja. Od 1 lipca Polacy będę musieli płacić wyższy podatek, nikt go nie uniknie; wiadomo już, za co zapłacimy więce
  4. Dramat Kazimierza Marcinkiewicza. Z bezradności załamuje ręce
  5. Sytuacja jest katastrofalna. Część Polski objęta czerwonymi alertami, wprowadzono najwyższy możliwy stopień zagrożenia
  6. Prezydent podjął decyzję, Polacy mogą dostać nawet 4200 zł. Trzeba się spieszyć, jest warunek

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News