Małgorzata Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, wydała właśnie zarządzenie, w którym wyznaczyła swojego zastępcę. Co ciekawe chodzi o tego samego sędzię, którego wybrał prezydent Andrzej Duda.

Jak informowały dzisiaj media, prezydent Andrzej Duda zawiadomił siedmioro sędziów Sądu Najwyższego o ich przejściu w stan spoczynku. Dziennikarze dotarli do informacji, że pismo od polskiej głowy państwa odebrał zaledwie jeden z adresatów – Stanisław Zabłocki.

– Tylko prezes Zabłocki był obecny w Sądzie Najwyższym w chwili obecnej. Tylko on otrzymał pismo od pani prezes – oświadczył w rozmowie z mediami Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądy Najwyższego.

Chwilę później prezes Zabłocki opublikował własne oświadczenie na jednym z portali społecznościowych. Sędzia stwierdził w nim, że jest mu „niezmiernie przykro, że prezydent jego kraju nie poczekał z podjęciem decyzji na stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.

Małgorzata Gersdorf wyznaczyła swojego zastępcę

Mimo decyzji prezydenta Dudy, Małgorzata Gersdorf nie zdecydowała się na przejście w stan spoczynku i zadeklarowała, że nadal będzie wypełniać swoje obowiązki w Sądzie Najwyższym.

Teraz Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego opublikowała oświadczenie, w którym wyznaczyła swojego zastępcę podczas swojej nieobecności.

– Wyznaczam Pana Sędziego Dariusza Zawistowskiego, Prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Cywilną do zastępowania mnie w czasie mojej nieobecności od dnia 12 września – czytamy w zarządzeniu Gersdorf, które zostało opublikowane na Twitterze przez dziennikarza RMF FM, Patryka Michalskiego.

Co ciekawe, prezes Zawistowski – jak poinformował minister Paweł Mucha – został, zgodnie z przyjętą przez Prawo i Sprawiedliwość ustawą, wyznaczony na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. On sam jednak w rozmowie z Onetem stwierdził, że „Pierwszą Prezes SN pozostaje prof. Małgorzata Gersdorf”.

Konflikt wokół Sądu Najwyższego

Konflikt wokół Sądu Najwyższego trwa niemal od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości, które za jeden z głównych celów obrał sobie gruntowną reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Opozycja oskarża obóz rządzący z Jarosławem Kaczyńskim oraz Andrzejem Dudą na czele o łamanie polskiej Konstytucji.

Środowiska opozycyjne i sędziowskie przekonują również, że I Prezes SN do roku 2020 pozostaje niezmiennie Małgorzata Gersdorf. Wtedy właśnie upływa jej sześcioletnia kadencja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. „Tego nie pokażą w TVP”. Morawiecki musiał uciekać przed protestującymi
  2. Nie uwierzycie. Tak wygląda grób Kory miesiąc po pogrzebie
  3. Fani bardzo smutni. Kolejna gwiazda odchodzi z M jak Miłość

Jak dziś wygląda Maryna z "Janosika"? Aktorzy jednej roli po latach [ZDJĘCIA]


Legendy polskiej muzyki, które straciliśmy w ostatnim czasie [ZDJĘCIA]

Zobacz również