Małgorzata Gersdorf, której kadencja miała kończyć się w 2020 roku, na mocy nowych przepisów została pozbawiona stanowiska I Przewodniczącej SN. Nie zgadza się z tą decyzją, a żeby informować o jej zdaniem bezprawnych zmianach, wyjechała za granicę.

Reforma sądownictwa, którą Zjednoczona Prawica prowadzi już od wielu miesięcy zmierza ku końcowi. Dziś Sejm przegłosował kolejne zmiany w ustawie o SN, a na mocy poprzednich przepisów pozbył się jego przewodniczącej od 2014 roku, Małgorzaty Gersdorf.

Sędzia nie zgadza się z tą decyzją i na każdym kroku podkreśla, że jest ona pozbawiona legalnych podstaw, a poczynania PiS są niekonstytucyjne. By głosić swoje zdanie poza Polską i mieć wpływ na opinię publiczną za granicą.

Dawna, według władz w Warszawie, I Przewodnicząca Sądu Najwyższego wyjechała do Niemiec, by poprowadzić wykład o praworządności w naszym kraju. Sędzia zapowiedziała przy tym dalszą walkę z PiS.

Małgorzata Gersdorf o swoim „uchodźstwie”

Zwolniona przez ekipę Jarosława Kaczyńskiego sędzia przeprowadziła w Karlsruhe wykład pt. „Państwo prawa w Polsce – stracone szanse?”. Wcześniej jednak wzięła udział w konferencji prasowej, na której padły wstrząsające dla niektórych słowa z jej strony.

– Ja mogę tylko trwać w swoim mniemaniu, że jestem pierwszym prezesem Sądu Najwyższego. Natomiast nie ma takiej możliwości, żeby sędzia, i to jednak kobieta, według władzy stara, mogła się przeciwstawić wszystkiemu – stwierdziła. Dodała, że „sędzia może walczyć tylko na prawo, na paragrafy”. – Sędziowie nie mają wojska. Sędzia zawsze przegra z władzą. Będzie tak, jak to będzie – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf.

Sędzia zdaje sobie sprawę ze swojej marnej sytuacji, lecz nie zamierza rezygnować z przysługującej jej jeszcze niedawno tytulatury. Zamierza nadal nazywać się I Prezes SN, gdyż zgodnie z jej poprzednimi zapowiedziami, jej kadencja kończy się za dwa lata.

– Jestem zdeterminowana swoją przysięgą, ponieważ jestem osobą honorową. Jednak w pewnym momencie już nic nie można będzie zrobić. Będę pierwszym prezesem na uchodźstwie -dodała.

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

Komunistyczna gwiazda? Internauci OSTRO o Gersdorf i jej obrońcach! [MEMY]

10 niewyjaśnionych śmierci w III RP [ZDJĘCIA]

źródło: tvn24.pl