Małgorzata Gersdorf się poddała? Uznała reformę PiS, złożyła oświadczenie

Małgorzata Gersdorf się poddała? Uznała reformę PiS, złożyła oświadczenie

Małgorzata Gersdorf zadziwiła swoich licznych zwolenników. Prawniczka złożyła bowiem oświadczenie majątkowe, które może się okazać jednoznaczne z uznaniem przez nią reformy polskiego sądownictwa pomysłu Prawa i Sprawiedliwości. Jak wytłumaczyła się Pierwsza Prezes SN?

2 sierpnia do rąk Andrzeja Dudy trafiło oświadczenie majątkowe Małgorzaty Gersdorf. Taki dokument zobowiązany jest złożyć sędzia SN po przejściu w stan spoczynku. Jest to o tyle zadziwiające, że jeszcze jakiś czas temu prawniczka przekonywała, iż nie zamierza przejść w stan spoczynku, gdyż jej zdaniem powinna zostać na stanowisku Pierwszej Prezes SN do 2020 roku, ponieważ tak nakazuje polska konstytucja.

Czy Małgorzata Gersdorf jest Pierwszą Prezes SN? Sprawa nie jest jednoznaczna

- Złożyłam oświadczenie majątkowe wymagane od sędziów przechodzących w stan spoczynku z ostrożności, by nie przyszło nikomu na myśl wszczęcie przeciwko mnie postępowania dyscyplinarnego - wytłumaczyła w oficjalnym dokumencie Gersdorf, jednak jej działania zostały uznane za podporządkowanie się reformom Prawa i Sprawiedliwości. Sprawę bardzo szybko skomentowali polscy prawnicy. Uznali bowiem, iż złożenie oświadczenia majątkowego "wskazuje na dwuznaczne zachowanie kierownictwa SN, ale też na wątpliwości samej prof. Gersdorf".

Reakcja Kancelarii Prezydenta

Do kontrowersyjnych działań sędzi odniósł się także przedstawiciel głowy państwa. Paweł Mucha, pełniący funkcję zastępcy szefa kancelarii Andrzeja Dudy, przechylił raczej szalę w stronę słuszności obaw dotychczasowych zwolenników Gersdorf. - Profesor złożyła oświadczenie majątkowe wymagane od sędziów przechodzących w stan spoczynku, czym potwierdza ten fakt. Dla prezydenta i kancelarii było to oczywiste, gdyż nastąpiło z mocy prawa - stwierdził współpracownik polskiego prezydenta, zaskakując opinię publiczną oraz zapewne ogromną część prawniczego środowiska.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wszystkich zatkało po słowach Kaczyńskiego. Chce współpracy z PO
  2. Mieszkańcy Smoleńska po 8 latach przerywają milczenie. Wskazali winnego katastrofy
  3. Dziwaczne słowa Dudy. Szykuje się afera w Pałacu Prezydenckim
  4. Kler: Smarzowski oskarżył rządy PO i PiS! „Wchodzą w d*pę Kościołowi”
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News