Potworny zamach, do którego doszło podczas modłów w jednej ze świątyń, wstrząsnął całym krajem. Władze wskazują, że to wina dżihadystów. Wynika z tego, że to kolejny krwawy epizod w przeciągającej się walce między rządem a islamistami. W tej batalii najbardziej cierpią niewinni ludzie.

Do detonacji bomby doszło w północno-wschodniej Nigerii w regionie Adamawa. Jednym z większych miast w tamtym rejonie, Mubi, nagle wstrząsnął silny wybuch. Okazało się, że do meczetu wszedł uzbrojony zamachowiec, który w samobójczym ataku zamordował 50 modlących się wiernych. To był potworny zamach.

Napastnikiem był, według ustaleń lokalnej policji, 17-letni chłopak, który do islamskiej świątyni wszedł razem z innymi wiernymi. Gdy ludzie odmawiali modły ku czci Allaha, ten nagle zdetonował ładunek. W potężnej kuli ognia, która ogarnęła niemal cały budynek, spłonęło żywcem 50 osób. Część zdołała wybiec z meczetu i płonęła jeszcze przed nim, wywołując panikę na ulicy.

Islamiści atakują muzułmanów – straszny zamach

Jak poinformował Othman Abubakar, rzecznik lokalnej policji, nikt jeszcze nie przyznał się do zorganizowania tej krwawej masakry. Wszystko wskazuje jednak, że w akcję zamieszani są bojownicy islamistycznej bojówki Boko Haram, która jest prawdziwym koszmarem w Nigerii. Istniejąca od 2002 roku organizacja terrorystyczna sieje prawdziwe spustoszenie w kraju, próbując zmusić jego władze do wprowadzenia prawa szariatu na całym terytorium.

Do 2009 roku organizacja walczyła jedynie z zachodnią edukacją, ale od 2009 roku przyjęła bardziej radykalne środki walki. Kilka lat później złożyła przysięgę-hołd przywódcy Państwa Islamskiego. Od tamtego czasu w Nigerii dochodzi co rusz do tragicznych zamachów. Pod tym względem najbardziej krwawy był rok 2015, kiedy przeprowadzono kilka zamachów, w których zginęło po niemal 100 osób w każdym. Zaczęło się od zamachu z początku lipca 2015 roku. Później wyszło na jaw, że organizacja do swoich ataków wykorzystuje nawet małe dziewczynki.

Potworny bilans ofiar

Działalności Boko Haram od lat nie jest w stanie ukrócić żaden z rządów Nigerii. Liczący 170 mln osób kraj boryka się z terrorystami od lat i końca tragicznej historii nie widać. Ataki bojówki już pochłonęły 20 tys. ofiar, a kolejnych 2,6 mln ludzi musiało opuścić swe domy, uciekając przed zamachowcami. Boko Haram nie zna żadnej litości. Terroryści atakują nawet w okresie świąt Bożego Narodzenia.

źródłło: twitter.com/VOANews

Zobacz również

źródło: bbc.com

Gwiazdy, które przeżyły rodzinną tragedię [ZOBACZ!]


Czyimi potomkami są Katalończycy? 7 narodów, które nie mają własnego państwa

Zobacz również