MAKABRYCZNE odkrycie. 800 ciał dzieci "z nieprawego łoża" w katolickiej placówce (ZDJĘCIA)

MAKABRYCZNE odkrycie. 800 ciał dzieci "z nieprawego łoża" w katolickiej placówce (ZDJĘCIA) Źródło:

Specjalna komisja śledcza powołana przez irlandzkie władze właśnie oficjalnie potwierdziła makabryczne odkrycie w mieście Tuam. Na terenie katolickiej placówki odnaleziono masowy grób prawie 800 dzieci niezamężnych matek. Śmiertelność w dobroczynnej placówce była 5-krotnie wyższa niż w innych tego typu miejscach! 

Specjalna komisja śledcza potwierdziła, iż na terenie katolickiej placówki w mieście Tuam odnaleziono ciała 796 dzieci niezamężnych matek. Pracownicy nie chowali dzieci na cmentarzu tylko w betonowym, nieużywanym zbiorniku na wodę podzielonym na 20 komór. Ciała składano tam w latach 1925 - 1961.

Dzieci umierały w placówce w wieku od 35 tygodni do 3 lat. Najczęstszymi przyczynami zgonu były niedożywienie, odra, padaczka, zapalenie żołądka, jelit, płuc oraz gruźlica. Śmiertelność dzieci była nawet pięciokrotnie większa niż w innych placówkach! To dobitnie pokazuje jak makabrycznego okazało się odkrycie.

W tym czasie placówka była prowadzona przez katolickie zakonnice, które miały opiekować się dziećmi z tzw. nieprawego łoża. To pokazuje, że kobiety były zupełnie nieprzygotowane do tego typu pracy. Bezpośrednio koszmarnego odkrycia dokonała Catherine Corless, historyk sztuki z irlandzkiego Tuam.

– Prowadziłam badania potrzebne do stworzenia spisu zmarłych w domu samotnej matki. Dowiedziałam się, że na terenie należącym do domu był mały cmentarz. Kiedy zaczęliśmy go szukać, okazało się, że tak naprawdę sprawa jest o wiele poważniejsza – mówiła Corless.

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu