Makabra w polskich szpitalach. Lekarze zamiast leczyć, ucinają Polakom nogi

Makabra w polskich szpitalach. Lekarze zamiast leczyć, ucinają Polakom nogi Źródło: źródło: deanwhite.com.au, ngfiles.com

Pacjenci przezywają prawdziwy horror w szpitalach. Alarmują, że lekarze kompletnie oszaleli. Zamiast leczyć chorych pacjentów, po prostu ucinają im nogi. Wszystko przez cięcie kosztów i oszczędności.

O problemie donoszą chorzy na cukrzycę. Aż 15% z nich, czyli około 0,5 mln Polaków, cierpi na tzw. stopę cukrzycową. Lekarze jednak, zamiast leczyć chorych wolą dosłownie pozbyć się problemu. Stawiają na prosty i szybki zabieg ucinania pacjentowi nogi.

Cała sprawa rozbija się o pieniądze. Koszt leczenia stopy cukrzycowej to aż 12 tys. złotych. Tymczasem koszt amputacji wynosi 4 tys. złotych. Winni są tutaj więc nie lekarze, a NFZ, który w taki sposób ustalił ceny zabiegów i rozpisał system refundacji. Do leczenia schorzenia Fundusz dokłada 4 tys. złotych, a do amputacji 1 tys. zł. Szpitalom łatwiej jest więc wyłożyć 3 tys. na amputację niż 8 tys. na leczenie.

Przez te ustalenia rocznie amputuje się nogi aż 3 tys. Polaków. Polska jest rekordzistą w tej dziedzinie. Na zachodzie podobnych operacji jest aż 8 razy mniej. Jeżeli w tej materii nic się nie zmieni, z utratą nogi będzie musiało się liczyć nawet pół miliona diabetyków.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News