Przez ostatnie lata spór na osi PO-PiS był głównym czynnikiem kształtującym polską politykę. Wyborcy oczekują alternatywy a część lewicowego elektoratu czuje się niedoreprezentowana. Czy Inicjatywa Polska zmieni ten stan rzeczy?

O planach stowarzyszenia wypowiedziała się jego liderka, Barbara Nowacka. W ostatnio udzielonym wywiadzie zadeklarowała chęć udziału Inicjatywy Polska w wyborach samorządowych i parlamentarnych. Nie wyklucza przekształcenia stowarzyszenia w partię. Nowacka tłumaczyła również, w którym miejscu sceny politycznej uplasować się ma ugrupowanie.

Inicjatywę Polska od pozostałych lewicowych ugrupowań odróżniać mają projekty społeczne. Do tej pory stowarzyszenie a na swoim koncie kilka udanych inicjatyw.

 – Decyzja o wprowadzeniu w Warszawie bezpłatnej komunikacja dla dzieci i młodzieży od 1 września to całkowita zasługa naszej radnej Pauliny Piechny-Więckiewicz, która wystąpiła z tym projektem. Sadzimy też drzewa, uczestniczymy w akcjach na rzecz praw kobiet, w tym w Obywatelskiej Inicjatywie ustawodawczej „Ratujmy Kobiety” – tłumaczyła Nowacka.

W rozmowie liderka podkreśliła, że pragnie zagospodarować przestrzeń dla wyborców, którzy w pełni nie identyfikują się z żadną z opozycyjnych partii. Na lewicy Inicjatywa Polska miałaby być odpowiedzią dla elektoratu nieutożsamiającego się z postulatami SLD a Razem uznającego za zbyt radykalne. Jak można się domyślić, Nowacka nie wyobraża sobie tworzenia koalicji. Zwłaszcza po porażce Zjednoczonej Lewicy w 2015 roku.

 – Startując jako koalicja w wyborach parlamentarnych zdawaliśmy sobie sprawę z ryzyka. Podjęliśmy je i skończyło się źle, nie tylko dla nas, ale i dla innych partii – mówiła liderka Inicjatywy Polska.

Zobacz również