Madryt użyje "broni nuklearnej"! Prezydent Katalonii żegna się z rodziną, świat w szoku

Madryt użyje "broni nuklearnej"! Prezydent Katalonii żegna się z rodziną, świat w szoku Źródło: fot. twitter.com/KouponiApoKina

Tak napiętej sytuacji w Hiszpanii nie było jeszcze nigdy. Wszystko wskazuje na to, że dzisiejszy dzień będzie początkiem końca spokoju wewnątrz kraju. Madryt szykuje się do użycia "broni atomowej". Prezydent Katalonii w każdej chwili może stracić wszystko.

Wciąż jeszcze nie wiadomo, jaką decyzję podejmą władze Katalonii w sprawie niepodległości. Jednak bez względu na obrót spraw, dzisiejszy dzień będzie z pewnością historyczny. Takiej sytuacji jeszcze nie było w historii tego państwa. Referendum w Katalonii odbyło się w atmosferze terroru. Władze centralne Hiszpanii i służby mundurowe robiły wszystko, by je uniemożliwić. Według władz Katalonii ponad 840 osób ucierpiało w starciach z policją. Wyniki referendum są jednak znaczące. Frekwencja wyniosła ponad 42%, zaś ponad 90% głosujących opowiedziało się za secesją regionu. W związku z powyższym prezydent Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział, że dziś zwoła specjalne posiedzenie katalońskiego parlamentu, na którym wygłosi przemówienie. W związku z frekwencją poniżej 50% nie jest jeszcze pewne, jaka będzie jego decyzja. Władze centralne Hiszpanii szykują się jednak do natychmiastowej reakcji w razie ogłoszenia niepodległości. Prezydent Katalonii powinien żegnać się z rodziną. Policja jest gotowa, by go natychmiast aresztować, zaś w Madrycie coraz częściej mówi się o art. 155 konstytucji. Ten pozwala na "przyjęcie niezbędnych środków, by zobowiązać (region - red.) do przymusowego przestrzegania obowiązków" zapisanych w konstytucji. - Co stanie się potem, zobaczymy, bo to jest przycisk nuklearny. To jest w gruncie rzeczy demolowanie domu, by ugasić pożar. Tego się obawiam, bo potem wszystko jest możliwe - podkreśla były hiszpański europoseł z prezydenckiego ugrupowania Convergencia i Unió. Art. 155 pozwoli Madrytowi na całkowite zawieszenie autonomii Katalonii. Możliwe będzie aresztowanie jej prezydenta, narzucenie nowego, ustalenie długości jego rządów i terminu nowych wyborów. - Trudno będzie tego uniknąć. To oczywiście przy założeniu, że katalońscy nacjonaliści się nie cofną. Ale nic nie wskazuje na to, by mieli to zrobić - podkreśla Francisco de Borja Lasheras, ekspert Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych w Madrycie.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News