Madryt: Łucznicy od lat bronią stolicy przed dziesiątkami tysięcy dzików

Madryt: Łucznicy od lat bronią stolicy przed dziesiątkami tysięcy dzików Źródło: źródło: pixabay.com, publicdomainpictures.com

Już od przeszło pięciu lat trwa wielki polowanie na dziki w okolicach hiszpańskiej stolicy. Władze Comunidad de Madrid, jednostki administracyjnej, w której leży Madryt, wynajmują grupę 55 łuczników. Ludzie ci z koron drzew polują na dziki.

Okolice Madrytu już od lat są odwiedzane przez dziki. Zwierzęta nie poprzestają jednak na żywieniu się tym, co znajdą pod stolicą. Coraz częściej dochodzi bowiem do wypadków samochodowych i niszczenia mienia przez dziki, które zapuszczają się już wgłąb miasta.

Władze Comunidad de Madrid zdecydowały się więc na wynajęcie grupy łuczników, która zajmuje się polowaniem na dziki. Jak tłumaczy jeden z łuczników, 45-letni Emilio de la Cruz, postawiono na łuczników, gdyż łuk to cicha i skuteczna broń. Co więcej, podczas polowania, myśliwi wspinają się na korony drzew, by uchronić się przed bezpośrednią konfrontacją i ukryć przed zwierzętami.

 -  Łuk jest cichą bronią, a ludzie którzy z niego korzystają też zachowują się cicho, dlatego nie zakłócamy życia ludziom, ani innym zwierzętom - mówi de La Cruz.

Problem dzików w okolicach stolicy Hiszpanii jest spory. Zwierzęta te bardzo szybko się rozmnażają. W przeciągu kilku lat ich populacja z 25-30 tys. zwiększyła się do 40 tys. W ich naturalnym środowisku zaczyna brakować im jedzenia, dlatego zwierzęta coraz częściej widać na obrzeżach Madrytu.

Łucznicy wynajmowani są przez władze regionu na 100 - 150 polowań rocznie. Nie jest to praca na pełen etat a jedynie sposób na dorobienie. Sam Emilio de la Cruz jest z zawodu biznesmenem. W ciągu pięciu lat polowań udało się myśliwym wybić 201 dzików i 60 dzikich kóz.

Akcji sprzeciwiają się jednak obrońcy zwierząt, którzy twierdzą, że nieprecyzyjny strzał z łuku może być katorgą dla zwierzęcia. Trafiony niecelnie osobnik będzie skazany bowiem na powolną i bolesną śmierć.

De la Cruz twierdzi jednak, że nie ma powodów do obaw. 45-latek zapewnia, że wśród 55 łuczników nie ma osoby niedoświadczonej. Każdy z myśliwych ma być na tyle wyszkolony, by umieć zadać zwierzęciu możliwie najszybszą śmierć.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News