Francja, obok Niemiec, uznawana jest za ostoję Unii Europejskiej. Te dwa państwa stanowią najsilniejszy trzon sojuszu. Teraz zaś prezydent jednego z nich szokuje całą Europę. Okazuje się, że będzie frexit. Ta sytuacja jest zupełnie zaskakująca.

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził w wywiadzie z BBC, że nastroje w jego kraju są bardzo eurosceptyczne. Jak wynika z jego słów, frexit nie tylko jest możliwy, ale wręcz pewny.

ZOBACZ TAKŻE: Tusk w środku politycznej wojny. Zaskakujący zwrot ws. Brexitu

Szok w Europie. Zaskakujące słowa premiera

Emmanuel Macron sam jest proeuropejski. Jego wygrana w wyborach prezydenckich zdawała się dowodzić, że nastroje proeuropejskie we Francji dominują. Jak się jednak okazuje, to nie eurosceptycyzm był głównym argumentem przeciwko głównej rywalki Marine Le Pen.

Tak przynajmniej wynika ze słów urzędującego prezydenta. Twierdzi on bowiem, że nastroje w kraju są silnie eurosceptyczne.

– Jeśli we Francji doszłoby do referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej, to nasz kraj wyszedłby ze Wspólnoty – stwierdził Macron w wywiadzie dla BBC.

ZOBACZ TAKŻE: Horror dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Nadchodzi twardsza wersja Brexitu

Rozmowa związana była z komentarzem dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z sojuszu. Prezydent Francji stwierdził wprawdzie, że brytyjscy politycy, decydując się na referendum w sprawie brexitu, postąpili bardzo ryzykownie.

Stwierdził, że zadawanie pytania, na które były możliwe tylko odpowiedzi „tak” lub „nie”, było nierozważne. Należałoby zapytać wyborców także o to, jak ich zdaniem można poprawić sytuację w kraju i w Unii Europejskiej.

Frexit stanie się faktem

Równocześnie ze słów Macrona można wnioskować, że takie referendum… faktycznie jest rozważane. Prezydent zasugerował, że jeśli do niego by doszło, prowadziłby on ogromną kampanię przeciwko opuszczeniu Unii Europejskiej przez Francję.

– Walczyłbym bardzo ciężko, aby wygrać – zaznaczył Macron.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy przerażeni. Polska wmanewrowana w Polexit!

Najwyraźniej jednak nastroje także w rządzie są nieciekawe. Prezydent daje sygnały, sugerujące konieczność zapytania obywateli o to, czy chcą dalej należeć do Unii Europejskiej. To zaś pytanie, zdaniem prezydenta, będzie bezpośrednio prowadzić do wyjścia Francji w UE. Frexit jest zatem bardzo prawdopodobny.

To z kolei oznacza jedno – rozpad Unii Europejskiej stał się właśnie bardzo prawdopodobny. Bez Wielkiej Brytanii i Francji struktury – według ekspertów – nie wytrzymają.

Jak wielki majątek ma Korwin-Mikke? Szok! Najbogatsi polscy europosłowie [ZOBACZ!]


Jak Tusk radzi sobie w Brukseli? Internauci nie zostawiają na nim suchej nitki! [MEMY]

Zobacz również