Francja od kilku lat boryka się z poważnym problemem z bezpieczeństwem wewnętrznym. Teraz lekarstwo na to znalazł prezydent państwa. Emmanuel Macron przywraca obowiązkowy pobór do wojska.

Problem bezpieczeństwa wewnętrznego Francji szczególnie objawił się pod koniec 2015 roku. 13 listopada owego roku doszło do dramatycznego zamachu terrorystycznego w Paryżu, w którym śmierć poniosło prawie 140 osób, a ponad 300 zostało rannych.

Reakcją urzędującego wówczas prezydenta Françoisa Hollande’a było wprowadzenie stanu wyjątkowego. Obowiązywał on przez ponad 2 lata, zniesiony zaś został po uchwaleniu tzw. ustawy antyterorystycznej, która nadaje niektórym organom uprawnienia podobne do stanu wyjątkowego.

ZOBACZ TAKŻE: Tego PiS nie mógł przewidzieć. Francja stanowczo staje po stronie Polski

Macron znalazł receptę?

Emmanuel Macron zdaje się poszukiwać rozwiązania problemu bezpieczeństwa wewnętrznego Francji. Zapowiada ponowne wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej dla młodych Francuzów. Ma to dotyczyć od 600 tys. do nawet 800 tys. obywateli w wieku 18-21 lat.

[Chcę] dać wszystkim młodym ludziom bezpośrednie doświadczenie z wojskiem i jego wymogami – mówi prezydent Francji.

Ponadto głowa państwa ma nadzieję na rozbudzenie w młodych rodakach poczucia patriotyzmu.

Nowe przepisy są opracowywane, ujawnione zaś będą już w kwietniu obecnego roku. Wejdą w życie od początku roku 2019. Oczywiście pod warunkiem, że zgodę na to wyrazi francuski parlament.

ZOBACZ TAKŻE: Francja napisała spóźniony list do Polaków. Każdy powinien przeczytać

Kryzys we Francji

Tymczasem politycy francuscy są w tej sprawie bardzo podzieleni. Początkowo minister obrony narodowej Francji Florence Parly zapowiadała, że nowe przepisy mają nie dotknąć młodzieży. Temu zaprzecza rzecznik prezydenta, który natychmiastowo sprostował jej rewelacje.

Francja jest obecnie w trudnej sytuacji ze względu na podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego. Dostrzega się tam brak odpowiedniej liczby żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb mundurowych.

Równocześnie przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej chce – paradoksalnie – pierwszy w nowożytnej historii tego kraju prezydent bez przeszkolenia wojskowego. Francja zniosła obowiązek odbycia zasadniczej służby wojskowej już w 2001 roku. Kiedy prezydent był w wieku poborowym, ze służby właśnie rezygnowano.

W Europie od obowiązkowego poboru odeszło już większość państw. Kraje, w których nadal obowiązuje, to m.in. Grecja, Cypr, Estonia, Rosja czy Szwecja.

W Polsce Zasadnicza Służba Wojskowa jest od 2010 roku prawnie zawieszona. Formalnie ma kiedyś ponownie zacząć obowiązywać, jednak termin nigdy nie został określony.

ZOBACZ TAKŻE: Każdy Polak powinien to przeczytać! Francja wydała niesamowite oświadczenie ws. Mackiewicza

Czy popierasz politykę zagraniczną PiS?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

8 pierwszych dam, które budzą powszechną fascynację [ZOBACZ!]


Tam śmierć to codzienność! 10 najcięższych więzień świata [ZDJĘCIA]

Zobacz również