Macierewicz zdecydował. To koniec dobrych relacji Polski z Niemcami?

Macierewicz zdecydował. To koniec dobrych relacji Polski z Niemcami? Źródło: fot. freegreatpicture.com/wikimedia.org

Stosunki między Polską a Niemcami dramatycznie się pogarszają, a wszystko za sprawą rozbieżnych interpretacji wypowiedzi tamtejszej minister obrony. Jak zapowiedziano, odbyło się spotkanie berlińskiego attaché z przedstawicielami polskiego MON. To, jak zareagowały na nie odpowiednie resorty, oznacza jedno.

W zeszłym tygodniu niemiecka minister obrony wystąpiła w talk-show, nadawanym na antenie ZDF. Tam opadły z jej ust kontrowersyjne słowa, które uznano nad Wisłą za nawoływanie do nieposłuszeństwa obywatelskiego. Szef MSZ Witold Waszczykowski jednoznacznie określił je ingerowaniem w wewnętrzne sprawy Polski. - Musimy wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia w PolsceNaszym zadaniem jest podtrzymywanie dyskursu, spieranie się z Polską i z WęgramiDlatego nie uważam, że powinniśmy iść do przodu w zbyt małych grupach, lecz musimy stale próbować pociągać za sobą całą Europę - powiedziała w studio ZDF Ursula von der Leyen.

Ostra reakcja Macierewicza

Niemiecki attaché, podczas spotkania w Warszawie, podtrzymał poprzednie stanowisko swojego kraju, mówiące jakoby wypowiedz minister, była wyrwana z kontekstu. Zdaniem Ministerstwa Obrony Narodowej natomiast niedopuszczalne jest, by państwo-sojusznik, członek NATO ingerował w wewnętrzne sprawy RP. W tej sytuacji zdecydowano wyjaśnień nie przyjmować. - W tej sytuacji MON nie może przyjąć tych wyjaśnień do wiadomości. MON uważa, że jest niedopuszczalnym, iż minister państwa członka Sojuszu Północnoatlantyckiego pochwala, wzywa obywateli drugiego państwa do działań antyrządowych - powiedziała rzecznik resortu obrony, ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz. źródło: rmf24.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News