Antoni Macierewicz w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja zdradził obywatelom, jak jego zdaniem Polska powinna włączyć się w walkę w tzw. Państwem Islamskim. Według niego trafną pomocą będzie doszkalanie Irakijczyków na sprzęcie poradzieckim znajdującym się w ich kraju.

– Tam jest chyba tysiąc czołgów T-72, olbrzymia ilość transporterów opancerzonych. Jest cały sprzęt, który może przydać się na polu walki pod warunkiem, że zostanie zrekonstruowany. I to właśnie ma być misja, jaką wyślemy do Iraku, która nie tyle będzie naprawiała, ile uczyła Irakijczyków, irackich techników, irackich inżynierów jak poradzić sobie z remontem tego sprzętu. Wydaje się, że to jest optymalne rozwiązanie, zarówno z punktu widzenia wzrostu potencjału zbrojeniowego i obronnego Iraku, jak i jeżeli chodzi o skuteczność działania Polski – powiedział Macierewicz, na pewno zaskakując wielu odbiorców. Według niego działania wysłanych przez niego ekspertów będą mogły znacząco wzmocnić iracki potencjał sił zbrojnych.

Macierewicz zaznaczył także, że nie sądzi, aby Polska otrzymała propozycję włączenia się w działania bojowe. Jeśli jednak tak by się stało, z pewnością ją rozważy. Okazją do tego typu rozmów stać się może bowiem jego wizyta w Stanach Zjednoczonych planowana na czerwiec.

...

Zobacz również