Nowy Jedwabny Szlak był reklamowany jako ogromny sukces Prawa i Sprawiedliwości. Jednak zdaniem Antoniego Macierewicza jest to zagrożenie dla Polski.

Nowy Jedwabny Szlak to inicjatywa mająca stworzyć połączenia kolejowe między Chinami a krajami Europy Zachodniej. Dzięki temu, produkty mogłyby szybciej trafiać na stary kontynent. Wstępny koszt projektu jest szacowany na 100 mld dolarów, natomiast w Polsce miałaby powstać dwa olbrzymie węzły przeładunkowo-logistyczne.

Szef resortu obrony udzielił wywiadu polonijnej telewizji internetowej z Kanady. Zdaniem ministra, inicjatywa stanowi poważne zagrożenie dla Polski.

– Ta koncepcja, Jedwabnego Szlaku, ekspansji Chin, jest częścią (…) porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i z Chinami i wyeliminowania z obszaru euroazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych, oraz zlikwidowania jako niepodległego podmiotu Polski (…) To Polska na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jedynym krajem mogącym zorganizować alternatywę wobec takiej eurazjatyckiej superpotęgi – mówił Macierewicz.

Jego komentarz jest co najmniej zastanawiający, ponieważ prezydent z dumą opowiadał o współpracy z Chinami.

To wy, drodzy państwo dyskutujecie, jak wykorzystać olbrzymi potencjał współpracy między oboma krajami – mówił w czerwcu Andrzej Duda prezydentowi Chin.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego:


wk

...

Zobacz również