Koniec Macedonii? Parlament przyjął ustawę, która totalnie zmienia nazwę kraju

Koniec Macedonii? Parlament przyjął ustawę, która totalnie zmienia nazwę kraju Źródło: Fot. Max Pixel

Macedonia stanęła na progu historycznych przemian. Miejscowy parlament przegłosował wyjątkową poprawkę konstytucyjną, która ma na celu zmianę oficjalnej nazwy kraju. Aby w pełni do tego doszło, potrzeba spełnienia jeszcze jednego, niezwykle istotnego warunku.

Macedonia była do tej pory znana na arenie międzynarodowej także jako Republika Macedonii lub Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Jak jednak powszechnie wiadomo, od wielu lat trwał spór kraju z Grecją, w którym ścierano się o spuściznę antycznej Macedonii. Konflikt dotyczył zarówno historii, jak i ewentualnych roszczeń terytorialnych, dlatego też okazywał się niezwykle istotny dla obu stron.

Macedonia zdecydowała się na zmianę nazwy państwa

Sprawę dodatkowo komplikował fakt, iż Grecja miała celowo torować drogę Macedonii do Unii Europejskiej. Bałkański kraj usilnie za to do tego dąży, mając na uwadze przede wszystkim kwestie gospodarcze oraz geostrategiczne. 11 stycznia 2019 roku macedoński parlament przyjął więc w głosowaniu poprawkę konstytucyjną, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej. Działanie to ma na celu rozwiązanie sporu z sąsiednim krajem oraz otwarcie sobie drogi do unijnych i natowskich struktur. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo pomyślnego dla zwolenników zmian głosowania nowa nazwa wciąż nie może obowiązywać. Najpierw umowę międzynarodową w tej sprawie musi ratyfikować Grecja. O tym, czy do zawarcia układu rzeczywiście dojdzie, zadecyduje grecki parlament. Premier Aleksis Cipras zapowiedział, że do końca stycznia greccy posłowie ostatecznie zagłosują w tej sprawie. Prawdopodobieństwo powodzenia jest bardzo wysokie, gdyż obóz rządzący posiada większość w tamtejszym gremium parlamentarnym.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na ulice Skopje wyszły tłumy protestujących

Sama umowa między władzami w Skopje i Atenach została zawarta w czerwcu zeszłego roku. Dopóki państwa nie wymienią jednak bilateralnie dokumentów ratyfikacyjnych, traktat nie może według prawa międzynarodowego wejść w życie. Wielu Macedończyków stanowczo przeciwstawia się zmianom przegłosowanym przez parlament. Pod jego siedzibą od kilku dni trwają stanowcze protesty. Co ciekawe, biorący w nich udział obywatele żądają już nawet rozwiązania gremium poselskiego i przedterminowych wyborów. Obecnie wszystko wskazuje jednak na to, że umowa wejdzie w życie. Czas pokaże, czy nazwa "Republika Macedonii Północnej" zostanie zaakceptowana przez aktorów sceny międzynarodowej. Przypomnijmy, że dotychczasowej wersji nie akceptowały Francja, Niemcy, czy Hiszpania oraz inne liczne państwa z całego świata. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Kaczyński nie panuje już nad własnym obozem? Ministrowie wzajemnie sobie przeczą, panuje zamęt
  2. „Młody papież 2” już w tym roku! Mamy pierwsze oficjalne zdjęcie
  3. Andruszkiewicz wyśmiany po komentarzu o Wiśle Kraków. „Nawet nie wiesz, co to spalony”
  4. Rodzina Magdy Gessler budzi wielkie kontrowersje! Kim jest brat restauratorki?
  5. Skandaliczne słowa księdza o WOŚP. Darczyńcy i wolontariusze nie mogą uwierzyć
 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News