Sam Wang jest uznawany za najbardziej wiarygodną postać, jeśli chodzi o przewidywanie wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych. W 2012 roku pomylił się tylko co do jednego stanu. Tym razem przedstawił bardzo odważne wyniki, które jeśli się nie sprawdzą, będą oznaczały jego koniec. 

Sam Wang to neurobiolog, profesor i kierownik Princeton Election Consortium. Jego skuteczność jest imponująca i oscyluje wokół 98 procent. W 2012 roku pomylił się tylko co do jednego stanu. Zważywszy na dynamiczny finał kampanii wyborczej naukowcy z Princeton mieli utrudnione zadanie, aczkolwiek opublikowali wyniki swoich badań.

Według obliczeń Princeton Election Consortium, Donald Trump praktycznie nie ma szans na zwycięstwo, mimo iż końcówka kampanii spowodowała, że przewaga Hillary Clinton stopniała. Precyzyjne badania naukowców Wanga wskazują, że kandydatka Demokratów… na 99 proc. wygra wybory. W związku z tym szanse Trumpa oscylują wokół 1 proc.

W swoich wyliczeniach naukowcy zapisali, że Hillary Clinton zdobędzie 312 głosów elektorskich, a Trump 226. Przypominamy, że aby wygrać wybory kandydat musi zdobyć minimum 270 głosów elektorskich.

Princeton Election Consortium dość odważnie wytypowało szanse kandydatów, aczkolwiek naukowcy chcą pokazać, że są nieomylni i nie boją się kompromitacji. Niespodzianka i zwycięstwo Trumpa zmiażdżyłoby więc renomę PEC. Bardziej ostrożni są dziennikarze „New York Timesa” (85 proc. szans dla Clinton) i „FiveThirtyEight” (65 proc.).

sam-wang

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

...

Zobacz również