PÓŁ MILIARDA LUDZI uradowanych. Wreszcie znaleziono skuteczne lekarstwo

PÓŁ MILIARDA LUDZI uradowanych. Wreszcie znaleziono skuteczne lekarstwo

Ten lek można z całą pewnością nazwać przełomowym. Grupa naukowców z trzech brytyjskich uniwersytetów - z Oxfrodu, Manchesteru i Londynu - opracowała lek, który pomoże setkom milionów osób na całym świecie. Choroba, na którą cierpią ci ludzie, jak dotąd bowiem nie doczekała się skutecznego lekarstwa.

Już niebawem wynik wojny z włosogłówką, ludzkim pasożytem podobnym do glisty ludzkiej, będzie zdecydowanie po stronie ludzi. Wszystko przez brytyjskich naukowców, którzy podjęli się opracowania lekarstwa przeciw pasożytowi i chorobie jaką ten wywołuje - trychocefalozy. Jak dotąd leczenie opierano bowiem na medykamentach z lat 60., które opracowano na podstawie leków dla bydła.

Eksperci bliżej przyjrzeli się zgoła niepozornemu związkowi zwanemu dihydrobenzoksazepiną. Wyszło na to, że niektóre z jego składników są w stanie ubić włosogłówkę w każdym ze stadiów jej życia. Tym samym naukowcy znaleźli środek o wiele skuteczniejszy niż dotychczas używane leki sprzed 50 lat, których skuteczność równa była niemalże zeru.

 - Zwalczanie włosogłówki wymaga bardziej skutecznych leków, poprawy higieny i rozwoju szczepionek. Związki, które odkryliśmy mogą odnosić się do dwóch pierwszych przypadków - podkreśla Kathryn Else z uniwersytetu w Manchester.

To właśnie niska skuteczność dotychczasowego trychocefalozy jest powodem tego, dlaczego na świecie żyje pół miliarda ludzi z pasożytem. Włosogłówką zarazić się można zjadając nieumyte owoce i warzywa lub pijąc brudną wodę. Niewielkich rozmiarów zwierzę zagnieżdża się w jelitach żywi się ludzką krwią. Niepozorna na pierwszy rzut oka włosogłówka może wywołać anemię i choroby układu pokarmowego. Szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci, u których doprowadza do zaburzeń rozwoju psychicznego i fizycznego.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News