Szumowski podjął ostateczną decyzję. W dwóch gminach wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz

Szumowski podjął ostateczną decyzję. W dwóch gminach wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Krystian Maj

Łukasz Szumowski podjął ostateczną decyzję dotyczącą wyborów prezydenckich, które zbliżają się wielkimi krokami. Pierwsza tura odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Druga tura z kolei, jeśli zaistnieje taka konieczność, będzie przeprowadzona dwa tygodnie później. Po rekomendacji ministra zdrowia Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła nową uchwałę.

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, przekazał Państwowej Komisji Wyborczej swoje rekomendacje dotyczące przeprowadzenia tegorocznych wyborów prezydenckich. Wiemy, w których regionach kraju będzie możliwe wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Na mocy jego wytycznych podjęto decyzję, że taka forma będzie obowiązywała w miejscach, w których wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców. Na szczęście takich miejsc jest stosunkowo niewiele.

Łukasz Szumowski podjął decyzję w sprawie wyborów.

Pierwsza tura odbędzie się w niedzielę 28 czerwca, a druga - jeżeli zajdzie taka potrzeba - dwa tygodnie później, w niedzielę 12 lipca. Tegoroczne wybory będą miały charakter mieszany. Część Polaków będzie głosowała w sposób korespondencyjny, zaś reszta tradycyjnie, w lokalach wyborczych zlokalizowanych na terenie miast i gmin. Taki podział został narzucony przez panującą pandemię koronawirusa. Kwestią kluczową jest zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego wyborcom.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

W niektórych gminach głosowanie w tradycyjny sposób mogłoby wiązać się ze śmiertelnym zagrożeniem. Chodzi o miejsca, gdzie zarażeń jest wyjątkowo dużo. Na ten moment krytyczną sytuację odnotowano na terenie dwóch gmin - Baranowo (województwo wielkopolskie) i Markowice (województwo śląskie). Gminy te leżą na terenie powiatów kępińskiego oraz wodzisławskiego, gdzie w tym momencie jest najwięcej aktywnych zakażeń. Na mocny najnowszej ustawy mieszkańcy tego obszaru nie będą mogli w dniu wyborów udać się do lokali wyborczych.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Przełom w walce z COVID-19 w Polsce? Rozpoczęto produkcję najnowszego leku

2. Mężczyzna molestował chorą na raka 7-latkę. Udawał wolontariusza, aby się do niej zbliżyć

Możliwość przeprowadzenia wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej na części terytorium Polski przewiduje ustawa dotycząca organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Zgodnie z jej założeniami minister zdrowia ma prawo do rekomendowania miejsc, w których, jego zdaniem, głosowanie tradycyjne mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. 

Lokale wyborcze na terenie tych gmin będą otwarte. Zgodnie z prawem wyborca może osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć tam zaklejoną kopertę. Koperty na kartę do głosowania wyjęte z kopert zwrotnych dostarczonych do komisji wrzucane są do urny wyborczej. Mieszkańcy zagrożonych gmin mogą starać się o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jak niezawodnie mrozić chleb, by pozostał najświeższy? 4 sekretne, nieznane triki zdradził pracownik piekarni
  2. Marcin Gortat pojawił się w TVP i zaatakował Alicję Bachledę-Curuś. Ostre słowa padły przed tysiącami widzów
  3. Tragiczne informacje obiegły media. Nie żyje Jerzy Kutkowski
  4. Ministerstwo apeluje do wszystkich Polaków. Duża pomoc całkowicie za darmo
  5. IMGW pilnie ostrzega Polaków. Duże niebezpieczeństwo w weekend, możliwe trąby powietrzne
  6. Ukryta kamera zarejestrowała dziwne zachowanie mężczyzny. Nagrano, co robi z bezpańskim psem

Źródło: Wirtualna Polska

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News