Szumowski żąda wielkich zmian. Obejmą tysiące Polaków, poznaliśmy szczegóły

Szumowski żąda wielkich zmian. Obejmą tysiące Polaków, poznaliśmy szczegóły Źródło: Flickr.com Kancelaria Premiera

Łukasz Szumowski to twarz rządu w walce z epidemią. W obecnej sytuacji epidemicznej, wiele decyzji rządu jest konsultowanych wcześniej z ministrem zdrowia, który wnosi swoje poprawki mające zapewnić zachowanie reżimu sanitarnego. Tak było w przypadku ustawy dotyczącej wyborów. Tym razem szef resortu apeluje o inne istotne zmiany, które dotyczą walki z rozprzestrzeniającą się chorobą.

Łukasz Szumowski zalecił zmiany, które mogą być kluczowe w dalszej walce z pandemią SARS-CoV-2. Ma nastąpić nowelizacja rozporządzenia wprowadzającego działalność bazy danych Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Baza danych będzie zawierać wiele kluczowych informacji, tak aby ułatwić leczenie i uzyskać wiele istotnych danych.

Łukasz Szumowski zaapelował o ważne zmiany

Plany nowelizacji trafiły w piątek do publikacji w dzienniku ustaw. Wprowadzenie zmian uzasadniono umożliwieniem realizacji zadań instytucjom ochrony zdrowia w trakcie epidemii COVID-19. Dzięki zapisom z projektu w rejestrze mają być wprowadzone kolejne istotne dane. Wśród nich znajdują się informacje choćby o grupie krwi pacjenta, dacie, kiedy wystąpiły pierwsze objawy, jak ją rozpoznano i w jakim stanie był w momencie przyjęcia.

Informacja na temat daty rozpoczęcia choroby, ma pomóc w szacowaniu. ile statystycznie przebiega choroba, aby opracować w miarę uniwersalny model. Ponadto informacje o rozpoznaniu oraz stanie zdrowia mają istotne znaczenie w ocenie ryzyka u pacjentów z różnych grup (wiekowych, chorobowych etc.), co ułatwi ewentualne ratowania życie ludziom zagrożonym.

Inne ważne informacje, które znajdą się w rejestrze

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTÓW POD GALERIĄ

Natomiast informacje o grupie krwi mają być kluczowe w leczeniu pacjentów. Dzięki temu usprawniona ma być dystrybucja zapasów krwi i proces leczenia osoczem krwi ozdrowieńców. W rejestrze znajdą się również informacje o wszelkich transplantacjach narządów, jakie miał pacjent, co może być kluczowe w leczeniu.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające sceny podczas pogrzebu. Gdy włożyli trumnę do grobu, zmarły pomachał do żałobników, wszystko się nagrało
2. Mama myślała, że jej dziecko puszcza bańki na badaniu USG. Lekarze przekazali jej druzgocącą wiadomość

Ponadto w rejestrze zawarte mają być informacje potrzebne do kontaktu z pacjentem np. numer kontaktowy. Dzięki temu ma być prowadzona kontrola stanu zdrowia u osób, które zakończyły już czas izolacji, bądź hospitalizacji. Nowelizacja będzie miała moc prawną dzień po ogłoszeniu Dziennika Ustaw.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Handel dziećmi kwitnie w najlepsze. Setki zamówionych niemowląt czekają na odbiór
  2. Wielki dramat legendanej gwiazdy. Doznała bolesnego wypadku pod wpływem alkoholu. Teraz walczy o życie
  3. Wyciekło nagranie z córką Wiśniewskiego. Wideo mówi samo za siebie
  4. Ciężko w to uwierzyć, ale na zdjęciu jest aż sześć kotów. Tylko 5% osób zauważa szóstego za pierwszym razem
  5. Pilne spotkanie sztabu kryzysowego. Wszystko w polskim epicentrum wirusa
  6. Wyrzucanie obierek po ogórkach jest niewybaczalnym błędem. Zachowaj je z ważnego powodu

Źródło: TVN

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News