Z ostatniej chwili: Szumowski nie pozostawia złudzeń, wyjawił prawdę o końcu epidemii. Minister przekazał fatalne wiadomości

Z ostatniej chwili: Szumowski nie pozostawia złudzeń, wyjawił prawdę o końcu epidemii. Minister przekazał fatalne wiadomości Źródło: Screen Wirtualna Polska

Łukasz Szumowski nie pozostawił żadnych złudzeń, w prostych słowach wyjawił prawdę o końcu epidemii. Szacował, kiedy nadejdzie szczyt zachorowań, kiedy wygaśnie i jak przygotowana jest Polska na najgorszy scenariusz.

Łukasz Szumowski po raz kolejny zabrał głos w sprawie koronawirusa. Wiemy, jak minister zdrowia widzi wygaśnięcie epidemii w Polsce.

Minister zdrowia szacuje, kiedy czeka nas szczyt zachorowań

Minister Zdrowia zagościł w studiu Wirtualnej Polski. Podczas rozmowy z prowadzącymi "Program specjalny: Koronawirus" wyznał, że epidemia może potrwać nawet do grudnia i dłużej, podczas gdy prowadzący starali się oszacować, kiedy krzywa zachorowań "ucichnie". Minister zdrowia przyznał, że przewidywania są oparte na modelach. Wraz z premierem, sztabem kryzysowym, doradcami cały czas prowadzone są analizy, które potem przedstawiane są w mediach.

- Modele mówią wyraźnie: zmienia się to po pierwsze w zależności od naszych działań, czyli modele, które były aktualne tydzień temu, są nieaktualne dzisiaj. Te dzisiejsze pokazują, że szczyt zachorowań będzie w ciągu najbliższych tygodni, ale równie dobrze, jeżeli będziemy mocno się trzymali reżimów sanitarnych, możemy ten szczyt przesuwać dalej. Natomiast nie ma żadnych danych na to, że ta epidemia wygaśnie. Ona może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy się pojawi szczepionka, czyli za 1,5 roku - tłumaczył minister zdrowia.

Łukasz Szumowski zdradził, co z końcem epidemii

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prowadzący spytali, jak Polacy mają przygotowywać się psychicznie na koniec epidemii, skoro minister zdrowia mówi nawet o grudniu jako o teoretycznym wygaszeniu zdarzeń dotyczących koronawirusa. Łukasz Szumowski zaznaczył, że nikt nie mówił o tym, że epidemia zakończy się wraz z nadejściem lata. Jako minister zdrowia bierze pod uwagę wszystkie scenariusze, nawet te najgorsze, które są poddawane dalszym analizom - chodzi o przewidywanie działań w perspektywie rocznej.

Dzisiaj grzeje: 1. Mateusz Morawiecki przekazał nowe zakazy dla Polaków. Dużo się zmieni, Polacy przecierają oczy ze zdumienia

2. Mateusz Morawiecki: Przedłużamy wszystkie obostrzenia. Wiadomo dokładnie, do kiedy będą zamknięte szkoły

Prowadzący spytali także, ilu przypadków możemy się spodziewać. Łukasz Szumowski powiedział, że ma nadzieję, że nie będzie to 100 tysięcy pacjentów w szpitalach - jak w Hiszpanii, ponieważ żaden system by tego nie udźwignął, ale możemy liczyć na pewno na 10-20 tysięcy potwierdzonych przypadków łącznie. Łukasz Szumowski zaznaczył, że na tę chwilę jest 13 tysięcy miejsc w szpitalach, a do tego będą uruchomione tzw. izolatoria - umieszczani będą tam lżej chorzy. Izolatoria mają być pokojami hotelowymi, to kolejne kilka tysięcy miejsc dla chorych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dramatyczny list lekarza. Sytuacja w niektórych z polskich szpitali jest bardzo zła
  2. Mistrz świata zamordowany przed swoim domem. Sportowiec osierocił trójkę dzieci
  3. Żona Roberta Janowskiego jest zrozpaczona. Zamieściła w sieci porażający apel
  4. Morawiecki mówi o końcu kwarantanny. Jest bliżej niż się wydaje
  5. Nie każdy może poświęcić pokarm w domu. Trzeba spełniać jeden kluczowy warunek
  6. 8 policjantów urządziło skandalicznego grilla nad jeziorem. Złamali obostrzenia, nie mieści się w głowie

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News