Jak wynika z najnowszych badań Eurostatu, luka płacowa między mężczyznami a kobietami w Polsce należy do najniższych w Europie. Różnice w płacach w Polsce wynoszą 6% i systematycznie zanikają.

W ostatnich pięciu latach w Polsce luka płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami zmniejszyła się o 5% co daje nam drugie miejsce jeśli chodzi o tempo i wartość zmniejszających się nierówności.

Ogólna wartość różnicy pomiędzy płacami kobiet i mężczyzn w Polsce wynosi 6% co daje nam miejsce na podium jeśli chodzi o najmniejsze różnice w zarobkach obydwu płci. Lepiej od Polski wypadły jedynie Słowenia (3%) i Malta (5%). Najgorzej z równością zarobków jest w Estonii (30%), Austrii (23%), Czechach (22%) i Niemczech (21%).

Eksperci portalu bankier.pl przypominają jednak dane GUS, z których wynika, że różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce wynikają głównie z uwagi na różnice w podejściu do pracy obydwu płci. Mężczyźni średnio spędzają o 4 godziny dłużej w pracy niż kobiety oraz częściej decydują się na pracę w kilku miejscach, kobiety natomiast częściej wybierają pracę na niepełny etat.

źródło: Eurostat/bankier.pl

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.