29-letni Dinko Wałew stoi na straży bułgarsko-tureckiej granicy. Mężczyzna miał gołymi rękoma sam rozprawić się z dwunastką uchodźców. Wałew cieszy się w swoim kraju niemałą popularnością. Już zyskał w Bułgarii miano superbohatera.

Wałew organizuje patrole na granicy, podczas których bada czy jacyś imigranci nielegalnie jej nie przekroczyli. Podczas jednego z takich patroli zatrzymał 16 osób – 12 mężczyzn, 3 kobiety i dziecko. Według relacji, Wałew pokonał dwunastkę będąc nieuzbrojonym. Dowodzić ma temu film nagrany przez jednego z kompanów Bułgara.

Po tym jak sprawa trafiła do mediów publicznych, Dinko stał się sławny. Wywiady z Wałewem przeprowadzały czołowe stacje telewizyjne świata. Podczas jednego z takich wywiadów, udzielanego BBC, Bułgar powiedział, co sądzi o imigrantach:

„To odrażający i źli ludzie, którzy powinni zostać tam, gdzie byli. To terroryści, dżihadyści, talibowie”.

Zdaniem Wałewa, Bułgaria jest totalnie zdezorganizowana. 29-latek nie pochwala działań władz, które mają nie panować nad chaosem i przepływem imigrantów przez kraj. Swoją ojczyznę określił mianem „nieogrodzonego podwórka”.

Zdobyta sława pozwoliła Wałewowi przyciągnąć do siebie zwolenników. Na jeden z patroli zabrał ze sobą 50 chętnych mężczyzn. Władze mają jednak Dinkę na oku, bowiem w miejscu, które miał przeczesać, czekał już oddział policji granicznej. Jak stwierdził Dinka, policjanci uniemożliwili mu wykonanie zadania. Po tej nieudanej akcji, oświadczył, że nie będzie już podawał czasu ani miejsc patroli do publicznej wiadomości.

Wałewem zainteresował się także bułgarski Komitet Helsiński. Jego działacze wskazują na to, że w nagraniu z publicznej telewizji Wałew miał chwalić się popełnieniem czynów karalnych – groźbami czy napaścią. Sprawę zgłoszono do prokuratury.

Margarita Iljewa z Komitetu wyjaśnia, że winni wszystkiemu są „urzędnicy”. Ci sami mają siać wśród Bułgarów strach i niechęć wobec migrantów.

„Urzędnicy publiczni otwarcie sieją strach i wrogość do uchodźców, stale przedstawiając ich jako zagrożenie dla bułgarskiego społeczeństwa”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: tvn24.pl
pt

...

Zobacz również